2018 BORDO BERELİ MAAŞLARI NE KADAR?

Ülkemizin ordu gücü  2018 BORDO BERELİ MAAŞLARI NE KADAR gibi bir soru merak konusu olabiliyor. Ve ordunun gücü dünyaca kabullenilmiştir. Son Forbes araştırmasına göre Ortadoğu’nun en güçlü ordusu Türkiye’ye aittir. Türkiye de bu gücünü Özel Kuvvetlerinden almaktadır. Zorlu eğitimleri başarıyla geçerek bu unvana sahip olan seçkin birlikler, ülkemizin vurucu gücünü oluşturmaktadır. Özel Kuvvetler Komutanlığında bulunan bordo bereliler subay ve astsubaylardan oluşmaktadırlar. Birçok askerimiz bu şerefli görevi ifa etmek istese de zorlu eğitimleri başarıyla yerine getirmek oldukça zordur. Pek çoğu eğitimleri tamamlayamamaktadır.

Bordo Bereliler Ne kadar Maaş Alır?

Hem zorlu süreci hem de saygınlığı bakımından bu kadar dikkat çeken bordo bereliler ne kadar maaş alıyorlar? Sizler için 2018 yılı bordo bereli maaşlarını araştırdık. Öncelikle bordo berelilerin subaylar ve astsubaylardan oluştuğunu bilmeliyiz. Bu nedenle bordo bereli maaşları da ikiye ayrılmaktadır. 2018 yılı itibariyle astsubay rütbesine sahip olan ve mesleğe yeni başlamış olan bordo bereliler genel olarak 4 bin 250 lira civarında maaş almaktadır. Ancak bu tutara görev bölgesi, tazminat ve ailevi durumlarına göre de ekstra ödemeler yapılmaktadır. Yine bordo bereliler arasında subay rütbesine sahip olan ve yeni başlayan Özel Kuvvetler askerlerinin 2018 yılı ortalama maaşları 5 bin liradan başlamaktadır. Astsubay da olduğu gibi bordo bereli subayların maaşlarına da tazminat ücretleri, görev bölgesi ve ailevi durumları ekstra ödeme olarak yansımaktadır. Özellikle aktif şekilde operasyonlarda bulunan bordo berelilerin maaşları 7500 TL civarındadır.

Bordo Berelilerin Maaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bordo bereli maaşları genel olarak rütbeye ve görev süresine göre değişmektedir.  Rütbe ve görev süresi arttıkça elde edilen maaşlarda artış göstermektedir.  Ayrıca terörün yoğun olduğu bölgelerde gerek yurt içinde gerekse yurtdışında yürütülen operasyonlar bordo berelilerin maaşını önemli ölçüde etkilemektedir.  Bu operasyonlarda görev alan bordo berelilere,  çalışma tazminatı ödenmekte olup,  bu tazminatlar net maaşlarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Bordo Bereliler Nasıl Zam Almaktadır?

Bordo bereli maaşları 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa göre düzenlenmektedir. 657 sayılı devlet memurlarına gelen zamlardan yararlanmaktadırlar. Bu zamlar Ocak ve Temmuz aylarında maaşlara yansımaktadır. Son 5 yılda ortalama %6 civarında zam almış bulunmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir