2018 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Başvuru, Sınav Tarihi ve Konuları

2018 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Başvuru, Sınav Tarihi ve Konuları

Diyanet İşleri Başkanlığı İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi kadroları için ilk defa açıktan ya da sözleşmeli atanaklar için, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sınavların neticesinde her bir unvana göre yeterliliğe sahip olunması gerekmektedir. Açıktan ya da sözleşmeli alımlarda KPSS puanları esas alınacak olup, başarı sırasına göre atamalar yapılacaktır. Atamaların yapılacağı kadroların üç katına kadar adaylar çağrılacak olup, sözlü sınav neticesinde göre başarılar  listelenecektir.

Yeterlilik sınavının kaldırılmasıyla birlikte yerine getirilen DHBT katılımları için adayların öncelikle KPSS başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

2018 DHBT Sınavı ne zaman yapılacaktır?

Büyük bir merakla beklenen ve herkesin sorduğu DHB sınavının ne zaman yapılacağına dair araştırmalar devam ederken, ÖSYM’nin sınav takvimi aracılığıyla bu bilgilere ulaşmaya çalıştıkları görülmektedir. Diğer yandan da hazırlıkların devam ettiği DHBT sınavının yapılacağı tarihle ilgili ÖSYM tarafından yayınlanan takvimdeki detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Diyanet personelleri tarafından büyük bir heyecanla beklenmekte olan en önemli sınavlardan birisi olarak 2018 yılı Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı bulunmaktadır. Ekim 2014 tarihiyle birlikte yeterlilik şartı kaldırıldığında, imzalanan protokol ile KPSS’ye DHBT adı altında Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi eklenmiştir. Henüz ÖSYM tarafından net bir tarihin belirtilmemiş olmasına rağmen, 2018 yılının Mart ayından itibaren başvurulara açılması beklenen KPSS’nin Mayıs’ta gerçekleştirilmesi, sonuçların ise Haziran 2018’de duyurulması beklenmektedir.

Din hizmetlerinde görevli olacak personellerin belirlenmesinde kullanıalcak olan  KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavı ise tarihler 9 Aralık 2018 tarihi gösterdiğinde Pazar günü saat 09:30’da yapılacaktır.   Bu sınav için başvurular ise 9 ile17 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Geç başvuru tarihinin ise 1 Kasım 2018 olarak belirlendiğini söyleyebiliriz. Sonuçların açıklanması 4 Ocak 2019 tarihin  de gerçekleşecektir.

2018 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Konuları nelerdir?

Temel din bilgisinden oluşacak oaln DHBT-1 testte ilk yer alacak olan 20 soruyu kapsayacaktır ve tüm öğrenim düzeylerinde orta olacaktır. Bu konuların başında ise İslam İnanç Esasları, Siyer, İslam Ahlakı gibi başlıklar ve bu konulara dair sorular yer almaktadır.

İkinci 20 soruda ise DHBT-2 ise adayların öğrenim düzeylerine göre farklılık göstermekte olup, Tefsir, Hadis, İslam Tarihi, Dinler ve Dini Hitabet gibi konu başlıklarından çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir