2018 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Çavuş Atamaları Ne Zaman?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı yılın belli dönemlerinde uzman çavuş ihtiyacını karşılamak için atama yapmaktadır. Bu atamalarda nerelerin tercih edileceği, şartların ne olacağı ise değişiklik göstermektedir. Genel itibariyle bu tayinler Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülmekte ve uzman çavuşun görev yaptığı sınıf, branş atama üzerinde etkili olmaktadır. Bir uzman çavuş hangi branşta ise yine aynı şekilde o branşa ve sınıfa atanmaktadır. Başka bir branşa atama yapılabilmesi için o branşla ilgili eğitim alınması ve bunun neticesinde başarılı olunması gerekmektedir. Aynı zamanda atama için belli bir hizmet yılının tamamlanmış olması da koşullar arasında yer almaktadır.

2018 Yılı Kara Kuvvetleri Uzman Çavuş Atamaları

Kara kuvvetleri uzman çavuş atamaları tercih edilen garnizonlardan birine olmaktadır. Tercih sırasında beş ile yirmi garnizon arasında seçim yapılabilmektedir. Atama esnasında eski görev yerinden çıkıp yeni görev yerine geçene kadar on beş günlük mehil izni olmaktadır. Bunun için ödenene tayin bedeli ayrılan birlik tarafından yatırılmakta, mehil izni ise birlikten ayrıldıktan sonra başlamaktadır.

Atanılan her garnizonda bir hizmet süresi bulunmaktadır. Kara kuvvetlerinde güneydoğu illerinde dört yılı tamamlamak gerekmektedir. Bu görev süresi tamamlanmadan batı illerine atama yapılamamaktadır. Bu durum aile götürülen ve aile götürülemeyen tüm garnizonlar için geçerlidir. Eğer bulunulan yere yakın bir tarafa atama isteniyorsa bunun için iki yıl tamamlandıktan sonra ara tayin isteme hakkı da bulunmaktadır.

Uzman Çavuş Atamaları 2018

Uzman çavuş atamaları yapılırken batı illerinde görev yapan uzman çavuşlar doğu illerine, doğu illerinde olanlar ise batı illerine atanmaktadır. Emekli oluncaya kadar bu durum devam etmektedir. 2018 uzman çavuş atamaları için belirlenen süreye bakıldığında ise bu atamaların mayıs ayında kesinleşeceği, temmuz ayında ise yeni görev yerine başlangıcın yapılacağı belirtilmektedir.

Atamaların yanı sıra 2018 yılı içerisinde çok sayıda uzman çavuş alımı yapılacağı da edinilen bilgiler arasında yer almaktadır. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak temel şartlar arasında yer alırken bunun yanı sıra yaş, boy, güvenlik soruşturması gibi şartlar da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir