2018 YILI YEDEK SUBAY ASTEĞMEN MAAŞI NE KADAR?

Asteğmen TSK’nın kara ve hava kuvvetlerinde takım veya kısım komutanlığı görevlerini yürütmektedir. Asteğmen, yedek subay olarak da bilinir ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bulunan en küçük rütbeli subaydır.  Asteğmenler orduya fayda sağlamaları amacıyla teknik ve akademik bilgileri göz önünde bulundurularak seçilirler. Asteğmen olabilmek için en az 4 yıllık bir fakülte mezunu olmak gerekir. Asteğmenlik için genel şartlar şunlardır:

  1. Not ortalamasının yüksek olması (genel itibariyle en az 3.00)
  2. En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak
  3. Asteğmen olma isteğinde bulunmak
  4. Kurada seçilmek

Asteğmen olarak seçilecek kişiler bilgisayar ortamında yapılan kura ile belirlenir.

2018 Yılı Asteğmen Maaşları

Askerlik görevinin ifa edildiği yere göre değişim gösteren asteğmen maaşları batı bölgeler ve doğu bölgeler arasında büyük farklar göstermektedir. Doğu bölgelerde yedek subay olarak görev yapan bir asker daha fazla maaş almaktadır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Barış Taburunda görev yapan asteğmenler ve Bosna’da Türk Barış Gücü’nde görevini icra eden asteğmenler daha yüksek maaşlar almaktadır.  Asteğmen adayları ilk olarak 3 ay süren acemi eğitimine tabi tutulmaktadırlar. Ardından asıl görev yerlerine dağıtım yapılmaktadır. Asteğmenler de diğer askeri personel gibi Personel Kanuna göre zam almaktadırlar. Yani maaşları 6 ayda bir yükselmektedir.

Askerliğini yedek subay olarak ( asteğmen ) olarak yapan lisans mezunları 12 ay süreyle bu görevi icra etmektedirler. Yedek subay maaşı acemi eğitimi tamamlandıktan sonra verilir. Yani ilk 3 ay maaş alamazlar. Asteğmenler geriye kalan 9 ay boyunca ek tazminatlar dolayısıyla oluşan küçük farklar olsa da genel itibariyle 4000 TL ile 4500 TL arasında maaş almaktadırlar. Aradaki fark görev yapılan birliğe göre alınan ek tazminatlardan kaynaklanmaktadır. Burada zikredilen rakamlar eş yardımı ve çocuk yardımı dâhil edilmeden hesaplanmıştır. Bunlar da dâhil edildiğinde rakam artış gösterecektir.

Doğuda bölgelerinde görev yapan asteğmenler ilave olarak 500 ile 1500 TL ek tazminat almakta olup, risk katsayısına göre bu tazminat değişim göstermektedir.  En riskli bölgede görev yapan asteğmen 1500 TL ek tazminat alırken en az riskli bölgede görevini icra eden 500 TL tazminat almaktadır. Buda doğu bölgelerinde 2018 yılı asteğmen maaşının ortalama 5000 TL olduğu anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir