Asal yoklama başvurusu nedir ve e yoklama işlemleri

1111 sayılı askerlik kanunun 14. Maddesine göre Asal yoklama işlemleriyle başvurusu ile ilgili olarak, 21 yaşına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkek bireylerin Asal yoklama olarak askerlik görevine uygun olup olmadığının anlaşılması ve eğitim durumu ile mesleğinin belirlenmesi için yapılan işlemlerin geneline Asal yoklama başvurusu denir. Bu başvuruyu söz konusu asker adaylarının yaptırma zorunluluğu vardır. Ayrıca daha önceden askerlik şubesinde yapılan ve askeri hastanelerde devam eden işlemler, yeni düzenlemelere göre internet üzerinde yapılabilecek olup, sağlık kontrolleri ve raporu Aile hekimliği tarafından verilecektir.

Kimler Askerlik E Yoklama İşlemleri Yapacak

E yoklama işlemleri, askerlik yaşına gelmiş vatandaşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Her aday kendi aile sağlık ocağında ki doktoruna gitmekte ve tek bir hekim tarafından muayene edilmektedir. Daha önce Manisa ve Ankara’da uygulanan yeni sistem, şuanda ülkenin geneli için geçerlidir. Ayrıca Pilot olarak başlatılan bu projede gerekli olan hatalar giderildi ve tekrar düzenlemeler yapıldı. Daha önce hem mesleki, hem de eğitim yoklaması için sağlık muayenesine iki kere gidilmekteydi. Yeni sistem sayesinde bu işlemler tek seferde halledilecektir. E- yoklama tarihleri ise, askerlik yaşına gelmiş tüm erkekler 20 yaşına girdiği yılın 01 ocak tarihiden itibaren başlayacaktır.

Başvuru yapan adaylar kendi aile hekimlerinin ekranlarına düşecektir. Ayrıca E-yoklama başvurusu da, E-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-devlet sisteminin ana sayfasında bulunan arama butonuna asal yoklama başvurusu yazabilir ve çıkan sayfada sağlık bakanlığının yoklama işlemleri için istediği şartları okuyabilirsiniz. Ardından ise size yöneltilen soruları cevaplayabilir ve E-yoklama işlemlerinin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Adaylardan istenilen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve kaydet butonuna basılmalıdır. Daha sonra ise, aile hekimlerine giderebilir ve yoklama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir