Askerde Maaş Veriliyor Mu

Vatani görev olarak askere gittiğinizde askerde maaş veriliyor mu sorusu sıklıkla sorulanlar arasında yer alıyor bu yazımızda bilgisini aktaracağız. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu Gereğince 20 yaşını tamamlamış her sağlıklı Türk Erkek bireyin vatani askerlik görevi bulunmaktadır. Askerlik işlemleri için bireyler askerlik şubelerine başvurduktan sonra Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı tarafından uygun bulunan celp dönemlerinde askerlik birimlerine teslim olmak için e-devlet üzerinden eğitim birlikleri beyan edildikten sonra belgede belirtilen tarihlerde birliklerine teslim olmalıdırlar.

Askerde Er Maaşı Veriliyor mu?

Er, teslim olduktan sonra 1111 sayılı Askeri Kanunun hükmü gereğince artık devlet emrinde ve yükümlülüğündedir. Acemi birliğine katılan adaylar, katıldıkları gün itibari ile artık er sıfatındadırlar. Er sıfatı ile hizmete başladıkları andan itibaren devlet tarafından asker er maaşı verilmektedir.

Asker Er Maaşları Ne Kadar?

Tahmin edebileceğiniz gibi askerlikte, er, onbaşı ve çavuş maaşları farkındalık göstermektedir. Uzun ve kısa dönem askerlik yapan askerlik yapan kişilerin askerlik maaşlarında herhangi bir farklılık yer almamaktadır. Fakat burada lisans mezunu olarak askerlik yapan ve asteğmen sınıfında rütbe alan kişiler er sınıfı ile karıştırılmamalıdır ve maaşları da farklıdır.

Batıda Askerlik Maaşları Ne Kadardır?

Batıda askerlik görevini icra eden bir er, bölgeden ve ilde ile değişiklik göstermekle beraber ortalama 90-150 TL arası bir maaş almaktadır. Bu aralıkta ki maaşlara er, onbaşı ve çavuş maaşları da dahildir. Bu rutbeler arasında kademe farkı olarak ortalama 20-30 lira oynamaktadır. Yukarıda da bahsi geçen lisans mezunları yani asteğmenler için fiyat ise ortalama 3500 TL’dir.

Doğuda Askerlik Maaşları Ne Kadardır?

Doğuda askerlik hizmetini yerine getiren erler batı’ya göre biraz daha yüksek bir mebla almaktadırlar. Bunun başlıca sebebi ise; doğudaki imkanlar, güvenlik ve şartlardır. Doğuda askeri görevini yerine getiren er askerlerin aldığı ücret ortalama 400-500 TL arasındadır. Bu ücret onbaşı veya çavuşlukta da 30-50 TL arasında bir farkındalık göstermektedir.

Her İlde Farklı Maaş Mı Veriliyor?

Askerlerin aldığı maaşlar Türkiye’nin her ilinde farkındalık göstermektedir. Bunun nedeni ise her il veyahut bölgenin güvenlik şartlarının farklı olmasıdır. Doğuda görev yapan askerler ortalama 500 TL civarı bir ücret alırken batıda bulunanlar 90-150 TL civarında asker maaşı almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir