ASKERLİK BORÇLANMASI

Kişi askerlik başvurusunu yapmadan önce borçlanması olup olmadığını görmek için askerlik‘de, SSK, Bağkur, emekli sandığı gibi, sosyal güvenlik sisteminden herhangi birine üye veya giriş kaydı var ise, emeklilik tahsis işlemlerinde çalıştığı gün sayısında yükselme yaşanır. Yani askerde kaldığı süre, prim günü olarak hesaplanır. Daha açık bir dil ile anlatılması gerekirse, emekli olmak için yeterli yaşa sahip olan bireylerin çalıştığı gün sayısında eksiklik varsa ise, söz konusu açığı tamamlamak için askerlik borçlanması yapabilmektedir. Askerlik borçlanması, emeklilik için yapılan sigorta başlangıcının öne çekilmesini veya prim günlerinin tamamlamasını sağlamaktadır. Bu sayede erkek bireylerin emeklilik hakkını elde etmesi konusunda büyük oranda fayda sağlamaktadır.

Askerlik borçlanmasının bir diğer avantajı ise, kişinin askere gitmeden önce herhangi bir sigorta girişi yok ise, sigorta başlangıcından itibaren askerlik yaptığı süre kadar emeklilik tarihini geriye çekebilmesidir. Yani sigorta başlangıcı, sigortanın yapıldığı tarihten değil, askere gittiği gün olarak belirlenmektedir. Bu nedenle emeklilik yaşında veya prim hizmet süresinde eksik günü olan bireyler, askerlik borçlanması yapabilir ve emeklilik yaşını erkene çekebilir.

Askerlik Borçlanması Hesabı

Askerlik borçlanması hesabında, kişinin sigorta priminde hak belirlenen kazancın yüzde 32’si borçlandırma süresi olarak esas alınmaktadır. Ayrıca bu borçlanma, en az asgari ücret veya Sosyal Güvenlik Kurumu tavan primi arasında olan bir tutar seçilir. Yani belirlenen tutarın yüzde 32’si hesaplanır ve çıkan sonuç 30’a bölünerek günlük borçlanma ücreti tespit edilir. Daha sonra ise, bu rakam askerlik yaptığı süre ile tekrar çarpılır. Yani askerlik süresi uzun olan emeklilik adayları için iyi bir fırsat haline gelen bu borçlanma, bulunduğunuz bölgede ki askerlik şubelerinden tasdik edilmeli ve alınan dosya SGK il müdürlüğüne iletilmelidir. Müdürlükte yapılan işlemler sonrasında borçlanma işleminiz tamamlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir