Askerlik Göz Muafiyeti 2018 yılı Şartları

Sağlık şartları nedeniyle askerlikten muaf olmak için zorlu bir süreçten geçilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda en sık yaşanılan muafiyet sebeplerine bakıldığında bunlar içerisinde göz muafiyeti ve kilo muafiyeti ilk sıralarda yer almaktadır. Bu muafiyetlere karar verebilmek için öncelikle belirlenen askeri hastanelerde muayene olunmalıdır. Yapılan muayenelerden elde edilen sonuçlara göre muafiyet için karar verilmektedir.

Askerlikte göz muafiyeti ve diğer muafiyet türleri ile ilgili detaylı tüm bilgiler 1111 sayılı Askerlik ve Askere Alma Kanunu ile belirtilmektedir. Burada yer alan koşullar birebir uygulanmakta olup askerlik ve muafiyet ile ilgili bilgiye ihtiyaç duyan kişilerin kanunu incelemeleri önerilmektedir.

2018 Yılı Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

Askerlik göz muafiyeti için iki gözdeki toplam bozukluk oranı esas alınmaktadır. Kanunda yer alan bilgiye göre miyop, astigmat ve hipermetrop dahil olmak üzere iki gözünün toplamı on dört ve üzerinde olan erkekler askerlikten muaf kabul edilmektedir.

Muafiyet için gerekli işlemler askere alma bölge müdürlüğüne yapılan başvuru ile başlamaktadır. Buna göre iki tane kimlik fotokopisi, kimlik aslı, on sekiz tane vesikalık ile başvuru yapılır ve oradan danışmaya geçilir. Sabah saat dokuzda içeri almaya başlarlar ve danışmaya geçildiğinde gözlerde sorun olduğu ve bunda dolayı askerlik muafiyetinin gözden geçirilmesinin istenildiği dile getirilir. Danışmada yapılan görüşme neticesinde ilgili kişiye sıra ve form numarası verilerek başvuru yapması gereken yer söylenmektedir. Bu sayede ilgili hastanede randevu olmadan muayene olunabilmektedir.

Askerlik Göz Muafiyeti Nasıl Olur?

2018 yılı askerlik göz muafiyeti muayenesi kapsamında ilk muayenede rapora gerekli bilgi yazılarak hastanın gözüne damla damlatılmakta ve tekrar kontrol edilerek göz derecesinin yüksek olup olmadığı öğrenilmektedir. Eğer yüksek ise bu durumda sevk ve muayene kağıdı sağlık kuruluna götürülerek imzalatılır. Verilen evraklar polikliniğe teslim edilir. Daha sonra sağlık kurulu kararın ne olduğun açıklamaktadır. Buna göre göz derecesi gerçekten yüksekse barışta askerlik yapamaz, seferde yapar ibaresi ile rapor alınır, kimlik kontrolü yapılır ve parmak izi basılır. Ardından alınan belge askerlik şubesine götürülerek muafiyet işlemi belgelendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir