Askerlik boy kilo muafiyeti 2018 yılı şartları

Askerlik boy kilo muafiyeti 2018 yılı şartları

Askerlik kanununa göre belirli bir boy kilo sınırları bulunmakta ve yirmi yaşına girilen yılın ocak ayından itibaren her erkeğin askerlik yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Normal zamanlarda eğitim, özel durumlar ve sağlık gibi nedenlerden dolayı askerlik görevi belli bir dönem kadar tecil ettirilebilmektedir. Bunların yanı sıra kanunda yer alan bilgilere göre bazı kişilerin askerlik görevini yapamayacağına dair detaylar belirtilmektedir. Bu şartları sağlayan erkekler askerlikten muaf kabul edilmektedir.

Askerlik boy kilo Şartları

Askerlikten muaf olmak için gerekli koşullar 1111 sayılı askerlik kanununa dayalı hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde detaylı şekilde açıklanmaktadır. Özellikle sağlık nedeniyle askerlikten muaf olmak için pek çok detay yer almaktadır. Buna göre aşırı kilolu olan erkeklerin askerlikten muaf olması söz konusu olabilmektedir.

Askerlik Kilo Muafiyeti Koşulları

Askerlik kilo durumunun muayenesi askeri hastanelerde yapılmaktadır. Bu hastanelerin dışında yapılan muayeneler yok hükmünde sayılmaktadır. Bundan dolayı sağlık ile alakalı her türlü ölçüm, değerlendirme ve işlemlerin askeri hastanelerde yapılması gerekmektedir. Başa hastanelerden verilen raporlar askeri hastaneler tarafından kabul edilmemektedir.

Boy kilo muayenesi yaptırmak için askeri hastanelerde tıbbi cihazlar kullanılmaktadır. Ölçüm yapılarak ilgili kişinin kilosunun ve diğer ölçümlerinin askerlik yapmaya elverişli olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Boy ile kilo arasında orantı bulunmalıdır. Buna göre boy ölçüsüne oranla fazla kilolu ya da zayıf olan kişiler için askerlik muafiyeti söz konusu olmaktadır.

Askerlik Kilo Muafiyeti Sınırı Nasıl Hesaplanır?

Askerlik kilo muafiyeti için sınırı kabaca hesaplamak mümkün olmaktadır. Buna göre boy sınırının son iki hanesi alınarak bu iki rakamdan üç çıkarılır. Bulunan bu değere otuz eklenir. Hesaplanan boy da olan kişi elde edilen yeni rakamdan fazla kiloya sahipse askere alınmamaktadır. Bu durumda ilk yıl ve sonraki yıl ilgili kişinin askerliği tecil edilir. Üçüncü yılda ise kişi hala belirlenen sınırın üzerinde kiloya sahipse bu durumda askerlikten ömür boyu muaf edilmektedir. Kilosu normal olmayan kişilere toplamda üç muayene yapılmakta ve askerlik için uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Üçüncü yılın sonunda ise kesin muafiyet kararı verilmektedir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir