Polis Alımları

Askerlik Sınavları Soruları ve Kimler Girebilir?

Merak edilen konulardan biri olarak askerlik için açılan sınavlar nasıl olmaktadır, sınavları‘ında soruları zor mudur yada askerlik sınavlarına kimler girebilir hakkında bilgileri bu yazımızda bahsedeceğiz. Kariyer hayatını askeri personel olarak tamamlamak isteyen bireyler için hazırlanan sınavlar, farklı şekillerde ele alınmaktadır. Yetkili kurumlar tarafından hazırlanan önergeye göre, Astsubaylar ve subaylar için yapılacak olan sınavlar tek aşamadan oluşmaktadır. Söz konusu bu sınav, yerleştirme puanını belirlemek amacı ile uygulanmamaktadır. Yani sınavı kazanan öğrenciler, sadece ikinci aşamaya girmeye hak kazanacaktır. Ayrıca bu değişikliğin tek amacı, askeri personel alımlarında zaman kazanmak ve gelen başvuru sayısını belli bir düzeye indirmektedir. Askeri personel seçme sınavları, adayın genel kültürünü ve eğitim seviyesini belirleyecek tarzda oluşan sorular ile yapılmaktadır. Yani Türkçe, Tarih, Felsefe ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi gibi temel ders gruplarından oluşmaktadır. Her konu başlığından belirli sayılarda sorular çıkmaktadır. Askeri personel adayı, istenilen puanı almak zorundadır. Sınavda toplam 120 soru bulunmakta ve bu soruların 20 tanesi sözel, 40 tanesi matematik, 40 tanesi sözel ve diğer 20 tanesi ise fen bilimleridir.

Konu Dağılımı

Sosyal bilimler bölümünde yer alan felsefe dersinden 5, tarihten 5, Coğrafyadan 5 ve son olarak din kültür ahlak bilgisi dersinden 5 tane soru çıkmaktadır. Türkçe bölümünde yer alan sorular ise, anlamaya dayalı olmakla beraber, genel bilgilerden ve yorumlama gücüne dayalı soru tarzlarından oluşmaktadır. Temel matematik ise, işlem yeteneğine bağlı soru gruplarını içerisinde barındırmaktadır. Fen bilgi bölümünde yer alan fizik dersinden 7, Kimya dersinden 7 ve biyoloji dersinden 6 soru olmak üzere toplam 20 soru sorulmaktadır. Yani kısacası, her aday sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerinden zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca en küçük puan 100, en büyük puan ise 500’’dür. Askeri personel adayları, her branştan aldıkları puanların ortalaması, ham puan olarak geçerlilik kazanmaktadır.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Sitede yer alan polis haberleri, polis maaşları, polis alımları, güncel polis haberi, askeri bilgiler, astsubay, erbaş gibi görevler de yapılacak konular, gereken evlatlar, polislik alımları ve mesleklerin maaşları hakkında bilgiler verilerek ziyaretçilerimizin merakını gidermek istemekteyiz. Polislik yada askerlik gibi mesleklerde bağlantınız bulunuyorsa konuların altından yorumda bulunarak tüm halkımızın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Polishaberi.net olarak gündemde ki konuları da paylaşarak gündemden geri kalmamanızı sağlamaktayız.