ASKERLİK ŞUBEMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

1886 yılında askeralma işlemlerini yürütülmesi için kalemler olup bu kalemlere bağlı olarak da Osmanlı İmparatorluğu genelinde askerlik şubeleri kurulmuştur. 1915 yılına geldiğimizde İmparatorluk topraklarında toplam 262 askerlik şubesi bulunmaktaydı. I. Dünya savaşı süresince tüm askeralma işlemleri bu askerlik şubeleri ile yapılmıştır. Ardından başlayan Kurtuluş Savaşı’nda da askerlik şubesi personellerinin tecrübelerden yararlanılmış ve düzenli orduya geçişte fayda sağlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk insan gücü toplanmasında askerlik şubelerinin önemi Kurtuluş Savaşıyla birlikte anlamış ve 1927 yılında Askeralma (ASAL) teşkilatının temeli atılmıştır. ASAL teşkilatı 1111 sayılı Askerlik Kanuna tabidir. 1970 yılına gelindiğinde ülke genelinde 668 Askerlik Şubesi bulunmaktaydı. ASAL Teşkilatı 1927 – 1949 yılları arasında Milli Savunma Bakanlığına bağlıydı. 1949 – 1970 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığına Bağlanan ASAL 1970 yılında tekrardan Milli Savunma Bakanlığına devredildi. Günümüzde 1325 sayılı kanun kapsamında Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde görev yapmaktadır. 2018 itibariyle ülke genelinde 20 Askerlik Dairesi Başkanlığı ve 530 Askerlik Şubesi Başkanlığı bulunmaktadır. Bunlar görevlerini Askeralma Daire Başkanlığına bağlı olarak yürütürler. Askerlik şubeleri 5 sınıfa ayrılmıştır. Bu ayrımda ulaşım, coğrafi ve ekonomik etkenler etkili olmuştur. Ülkemiz genelinde neredeyse tüm ilçelerde Askerlik Şubesi bulunmaktadır. Bu sayede askerlik işlemleri her vatandaş tarafından hızlı ve kolay bir şekilde yaptırılabilmektedir.

Askerlik Şubesinin Görevleri

Savaşta ya da Barışta tüm askeralma işlemlerini yürüten Askerlik Şubeleri ASAL’a bağlı olarak hizmet verir. Emekli personellerinin ve ailelerinin özlük işlemleri yine aynı şekilde yürütülmektedir. Ayrıca gazilere madalya verilmesi ve sağlık konusundaki durumları Askerlik şubeleri tarafından yürütülür. Son olarak seferberlik işlemleri Askerlik şubelerinin görev alanındadır.

Askerlik Şubemi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik şubesi kişinin doğduğu il ve ilçe olarak belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse Samsun’un Canik ilçesinde doğduysanız, askerlik şubeniz Canik Askerlik Şubesidir. Bunu illa teyit etmek istiyorsanız en yakın askerlik şubesine bizzat başvurarak öğrenebilirsiniz. Başka bir yöntem olarak da kütüğünüzde yazan ilçe Askerlik Şubesini arayarak bilgi alabilirsiniz. Tüm askerlik şubelerinin iletişim bilgilerini içeren adres aşağıda verilmiştir:

http://www.msb.gov.tr/Askeralma/AsalIletisim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir