ASKERLİK TAZMİNATI NEDİR?

Askerlik yapmamış olan erkeklerin tazminatları nedir nasıl işler yürür bununla ilgili olarak, askerlik öncesinde iş yerinden ayrılmak istemesi ve askere gitmesi durumunda, çalıştığı kurumdan tazminat alma hakkı vardır. Kişinin elinde olmayan sebepten dolayı işi bırakması durumunda ödenen tazminat, askerlik içinde geçerlidir. Bunun yanında, işçi askere giderken tazminat almayıp, terhis olup tekrar aynı iş yerinde görev yaparsa tüm hakları devam eder. Kazanılmış haklarda buna dahildir. Çalışan bireylerin askerlik nedeni ile işten ayrılması durumunu patronuna kanıtlamak zorundadır. Bu da askerlik sevk belgesi ile gerçekleşmektedir. Ayrıca bu belgenin olmaması halinde kıdem tazminatı ödenmemektedir. Askerlik nedeni ile işten ayrılan çalışanlara uygulanacak herhangi bir ihbar süresi söz konusu değildir. Ancak ayrılmasına makul bir süre kala işverene bildirmesi gerekir. Bazı kanunlara göre bu süre 5 aya kadar uzayabilmektedir.

Terhis olan asker işsizlik sigortasından yararlanabilir mi?

Askerlik görevini tamamlamış olan bireylerin iş arama sürecinde işsizlik sigortasından faydalanma hakkı vardır. Ancak yetkili kurumlar tarafından belirlenen bazı şartları yerine getirmesi veya taşıyor olması gerekir.

-Askerden terhis olan vatandaşların işsizlik sigortasından faydalanması için, işten ayrılmadan önceki üç sene de en az 600 gün primi bulunması gerekir.

-Söz konusu primlerin son 120 günü kesintisiz olarak yatırılmış olması gerekir.

-İş sözleşmesinin fes edildiği tarihten, askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 90 günden az olması da, yine istenilen şartlar arasındadır.

-İşsizlik başvurusu, kişinin terhis olduğu tarihten itibaren 30 gün içerisinde yapılması gerekir. Aksi halde söz konusu haktan yararlanma şansını kaybedecektir.

Ayrıca ödenen askerlik tazminatı, bedelli askerlik yapan bireyler için söz konusu değildir. Çünkü işten ayrılmasına herhangi bir sebep yoktur. Bedelli askerlik için istenilen ücreti ödemesi durumunda işinize devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir