Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Askerlik de tecil bozdurma için birtakım işlemlerin eksiksiz ve doğru şekilde yapılması gerekmektedir, eğer imkan varsa en yakın askerlik şubesine gidilmelidir. Askerlik Tecil Bozdurma işlemi için İnternet üzerinden yapılıp yapılmayacağını merak eden insanların sayısı oldukça fazladır. Ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değildir. Askerlik şubesine giderken tecil bozdurmak için gerekli olan evrakların ilgili kişinin yanında bulunması gerekmektedir. Gerekli olan ana belgeler son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı ya da onaylı örneği ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıdır. Bu belgeler ile birlikte askerlik şubesine gidildiğinde tecil bozdurma işlemi sorunsuz şekilde halledilmektedir.

askerlik_tecil_islemleri
Askerlik Tecil Bozdurma

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi

Tecil bozdurmak için nüfus cüzdanı ve diploma ile birlikte en yakın askerlik şubesine gidilerek bu işlem ile ilgili dilekçe verilmektedir. Bu dilekçe doğru ve eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra belgeler ile birlikte askeri birliğe teslim edilmektedir. Tecil bozdurulduktan sonra bir sonraki celp döneminde askere gidilebilmektedir. Eğer tecil bozdurma işlemi aktif celp döneminde yapıldıysa bu durumda ilgili kişinin askere gitmesi bir sonraki celp dönemine kalabilmektedir.

Askerlik tecili bozdurulduktan sonra bu durumda ilgili kişiden muayene ve bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin neler olduğu askerlik şubesi tarafından belirtilmektedir. Bazı bilgiler tecil bozdurma işlemi esnasında daha önceden alınmış olan kurslara yönelik belgelerin de verilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bundan dolayı giderken tüm belgeler yanınızda bulundurulmalıdır.

Askerlik Tecil Bozdurma

Askerlik tecil bozdurma işlemi için askerlik şubesi ilgili kişiye birtakım belgeler ve formlar vermektedir. Bu belgelerin doldurulduktan sonra orada görevli olan memura teslim edilerek muayene aşamasına geçilir. Bu aşamada askeri doktor tarafından ilgili kişinin boy ve kilo ölçümü yapılır, kalıtsal hastalığının olup olmadığı ve benzer hastalıklar incelenir. Elde edilen sonuca göre asker olmaya elverişlidir bilgisi not düşülür. Bunlara ek olarak tecil bozdurma işlemini yapan memur tarafından komanda olmak ya da askerliği yedek subay olarak yapıp yapmak istemediği sorulur. Bu sorulara verilen yanıtlar sisteme kayıt edilir. Tüm işlemlerin ardından evraklar ilgili kişiye verilerek ilk celp dönemi beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir