ASKERLİK TECİL NASIL BOZULUR?

Birçok genci ilgilendiren askerlik tecil, eğitimi devam eden, sağlık sorunu yaşayan ve kariyer hayatını devam ettirmek için askeri kuruluşlardan alınan izindir. Özellikle üniversite mezunları için meslek kariyerine başlamadan önce, önünde duran en büyük sorunlardan bir tanesidir. Bu yüzden yaş sınırına göre askere gitme süresini uzatabilir.  Ancak istenmeyen durumlardan ötürü fikirlerin değişimi sonucunda söz konusu birey tecilini bozarak askere gidebilir. Bu durumda yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler kısa süreye tekabül etmektedir. Askerlik tecilinizi bozmaya karar verdiğiniz zaman yapılacak adımlar son derece basittir.

ASKERLİK TECİL BOZMA

Askerliğini tecil ettirdikten bir süre sonra, tecil süresi henüz dolmayan bireyler tecilini bozdurması için yapması gereken ilk adım, kendisine bağlı olan askerlik şubesine giderek ya da yaşadığı yere en yakın herhangi bir askerlik şubesine giderek tecil edilen askerlik üzerindeki süre kaldırabilir. Görevli bunun üzerine başvuru sahibinden bir dilekçe isteyecek ve kişi, dilekçede hemen askere alınmasını beyan edecek. Bunun üzerine dilekçenin yetkili kişilere beyan etmesinden sonra adresine yakın bir zaman da celp gelecek ve önünüzdeki ilk alımlarda başvuru sahibi de askere alınacaktır. Tecil bozdurma işlemlerinde gereken evraklar ise, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimliği, eğitim kurumundan aldığınız son diploma ve diploma fotokopisi yeterli olacaktır. Bu şekilde yapılan başvurular asker tecili bozma işlemleri için yeterli olacaktır.

Özellikle askerlik şubesinde görevli tarafından size niye tecilinizi bozdurmak istediğinizi soracaktır. Bu sorunun cevabını dilekçeye yazmanız askere erken alınmanıza neden olabilir. Mümkünse doğru bilgiyi vermeniz daha iyi olacaktır. Bazen tecilin bozulma işleminden 5-6 sonra askere alınanlar da vardır. Asker tecili bozmak, tecil uzatmak gibi zahmetli bir işlem değildir. O yüzden hızlı bir şekilde askere alınacağınızı düşünerek karar vermeniz de mantıklı bir adım olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir