Askerlik yoklama sorgulaması nasıl olur

Askerlik çağına giren herkes yoklama hakkında bilgi sahibi olmak istiyor ve sorgulaması için askerlik sitelerine giriş yaparak konuyla ilgili olarak işine yarayacak noktaları almak istiyor, bu yazıda sizlere yoklama sorgulaması hakkında bilgi verilecektir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkekler, askerlik yoklaması işlemlerini, E-devlet üzerinden yapabilmektedir. Bu sayede herhangi bir kuruma veya bölgelerinde bulunan askerlik şubelerine gitmelerine gerek kalmamaktadır. Eğitim durumunu, askerliğe engel olan sağlık durumları ve tecil işlemleri gibi bilgiler, E-devlet sistemi üzerinden yapılan sorgulama sayesinde kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Milli savunma bakanlığı ve sağlık bakanlığı ortaklığında tasarlanan sorgulama sistemi, bireylere daha kaliteli bir hizmet sunabilmesi için yoklama işlemlerinde istenilen formlar, yine E-devlet sistemi üzerinden de doldurulabilecektir. Askerlik işlemleri için istenilen sağlık kontrolleri Aile hekimliğinden de yapılabilecektir.

Askerlik yaşı gelen bireylerin sağlık muayenesi olması için, gerekli şubelere gitmesi gerekiyordu. Ancak geliştirilen sistem sayesinde, söz konusu sağlık kontrolleri E-devlet üzerinden başlatılabilecek ve bağlı oldukları aile hekimleri tarafından yapılabilecektir. Eski sisteme göre askerlik şubelerine 2 kez gidilmesi gerekirken, yeni sistemde böyle bir durum söz konusu değildir. Aile hekimlerinden alınan raporun teslimi sadece tek bir seferde tamamlanabilecektir. Ayrıca erkek bireyler, askerliğinin tecil süresi, durum belgesi ve yaşı gelen adayların askerlik başvuruları gibi genel bilgilerde bu sistemde yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ve E-devlet şifresi, askerlik yoklama sorgulama işlemleri için yeterlidir.

Yeni sistemin Türkiye genelinde kullanılmaya başlanması ile vatandaşlara sunulan hizmetin hızlandırılması ve şubelere gitmeden tüm işlemlerini kolay bir şekilde yapılması sağlanmıştır. Sorgulama sırasında sistem ara sıra hata verebilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şey, sayfayı yenilemek veya işlemi bir süre sonra tekrar denemektir. Bu uygulama sayesinde, söz konusu sorgulama için harcanan maliyetler de düşürülmüş ve Aile hekimlerinin yetkileri genişletilmiştir. Askerlik yoklamasında sağlık muayenesi sırasında göz, el ve yürüyüş gibi fiziksel özellikler incelenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir