Astsubay Alımı Mülakat Çıkmış Soruları Nelerdir?

Sizler için bu yazımızda Astsubay alımı mülakatı için çıkmış soruları paylaşacağız ve bu konuda sizler için hazırlık aşamasında önemli detayları aktaracağız. Sorulara göz attığınızda başlangıçta sizler için zor gibi gelebilir. Türk vatandaşlarının bilmesi gereken en önemli değerlerin de içerisinde bulunduğu bu soruların yanıtlarını vermeye başladığınızda, sizler de ne kadar haklı olduğumuzu görebileceksiniz. Sorulan soruların yanıtlarını vermekte güçlük çektiğinizde veya yanıtını bilmediğinizde, yeni sorulara geçilecektir. Ancak, mülakatlara giren 10 kişinin 8’inin eleniyor olmasından dolayı göz atmakta ve detaylıca çalışmakta fayda olacağını göz ardı etmemek gerekmektedir.

Astsubay alımı için mülakatta hangi sorular sorulmaktadır?

Sizden ilk olarak kendinizi anlatmanız istenecektir. Bunun ardından ise Atatürk ilkelerinin neler olduğu sorulacaktır. İnkılapçılık tarihinin açıklaması, önemi, Atatürk’ün kattıkları ve kazandırdıkları yenilikler hakkında bildiklerinizi de söylemeniz istenecektir. Halkçılık ilkesi üzerinde özellikle durulacaktır.

Bunlarla birlikte tarih biliminin anlamı, Çanakkale dendiğinde aklınıza geleceklerin neler olduğu da sizlere sorulacak olan sorular arasında bulunacaktır. Kurtuluş Savaşı ile ilgili bildiklerinizi anlatmanız istenebilir ve Türkiye’ye sınır komşusu olan ülkeleri saymanızı isteyebilirler.

Atatürk’ün Nutuk’unu okuyup okumadığınız sorulabilir ve bu konudan bahsetmeniz istenebilir. Eğer henüz okumamışsanız, bu konuda yoğunlaşabilirsiniz ve önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüm bu soruların ardından ise neden astsubay olmak istediğinizi ve neden seçilmeniz gerektiğini sizlere yönelteceklerdir ve yanıtlarını duymak isteyeceklerdir.

İşte sizler de tüm bu soruları ne kadar sakin bir şekilde yanıtlarsanız,  sonuçlar o kadar faydanıza olacaktır. Bilmediğiniz sorulara ise yanıt vermeye kalkışmamanız gerektiğine değinebiliriz. Yalnızca bildiklerinizi anlatmanızın kafi olacağına değinmekteyiz. Bu soru kalıplarını gördüğünüzde, daha yoğun olarak ağırlaşacağınız konuları da görmüş olacaksınız. Sizler de bu soruları kendinize rehber olarak alabilirsiniz. Ancak yalnızca bu başlıklarda kendinizi kısıtlamamalısınız. Çalışmalarınızı daha farklı soru kalıpları ve başlıkları ile ilgili de ilerletebilirsiniz. Bu sayede karşınıza çıkabilecek buna benzer sorularla ilgili yanıtları daha sakin bir şekilde cevaplayabilirsiniz. Kendinizi geliştirmeniz gereken bu sorularla ilgili olarak sizlere yöneltilecek olan her türlü konuda mülakatı kazanmanızı sağlayacak olan detayları da yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir