Bedelli Askerlik Ne Kadar Yaş Aralığı Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik ne kadar yaş aralığı şartları nelerdir, Bedelli askerlik ve şartlarından önce ilk olarak bedelli askerlik nedir onu anlamamız gerektir. Ve kredi kullanmak istiyorsanız akbank kredileri ile özel kampanyalardan faydalanabilirsiniz, ek olarak bu bilgiyi de sizlere aktarmak isteriz.

Bedelli Askerlik Nedir?

Devletin bedelli askerlik yapılması hakkında verdiği karar ile asker adaylarının zorunlu olarak yapması gereken vatani görevini belli şartları kapsayarak ve belli bir ücret ödenerek yapılmış olarak sayılmasıdır. Bedelli askerlik sayesinde gerekli şartları ve ödenmesi gerekn ücreti ödeyen kişiler askerliğini yapmış olarak sayılacaktır. Bedelli askerlik uygulamasında para yani döviz karşılığı yararlanılmaktadır ve ordunun ve devletin ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra bireylerinde işlerini kaybetmemeleri esas alınmıştır.

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bedelli askerlik yapabilmenin iki farklı alternatifi bulunmaktadır. Bunlar;Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 18 yaşını doldurmuş bireyleri kapsamaktadır. Ama bunun şartı, mininmum bu kişinin 3 sene yurt dışında çalışmış olması gerekmektedir. Bu kişiler 21 sün süre ile bedelli askerliği yaparak vatan borcunu tamamlamış sayılırlar. Bu işleme kısaca “dahte” denilmektedir. Dahte’nin anlamı ise; döviz ile askerlik yapmış olan kişilerdir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yerleşimde bulunan erkekler için geçerlidir. 18 yaşını doldurmuş olan bireyin dönemlik çıkartılan yasalar ile ortaya çıkan bedelli askerlik hizmetidir. Bu alternatif tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerini barındırmaktadır. Bu geçici bedelli askerlikten ilgili yasanın girdiği zaman mühletinde gerekli şartları sağlayan erkek bireyler faydalanabilir.

Bedelli Askerlik Yaşı Kaç Olacak?

En son bedelli askerlikte 27 yaş sınır konulmuş idi. 2018 yılında çıkarılacak olacak bedelli askerlik ile yaş sınırının 1990 ve öncesi olacağı düşünülmektedir ama 27 yaş sınırında taleplerin azlığından ötürü bedelli askerlik yaşının 1993-1994 yılı doğumlulara kadar çekilebileceği de öngörülmektedir.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

Ülkemizde en son hayata geçirilen bedelli askerlik 2015 yılında gerçekleşmiştir. İlk olarak 35.000 TL üzerinden gündeme gelen bedelli askerlik uygulaması daha sonralarda gerçekleştirilen çalışma ve görüşmeler ile 18.000 Tl indirilmiştir.

Son Bedelli Askerlik

Son bedelli askerlik yasası ile ki bu 2015 yılında yürürlüğe girmişti. 28 yaşından gün almış olan veyahut 31 Aralık 2014 tarihi itibari ile 27 yaşını tamamlamış olan 600 bin kişi arasından 160 bin kişi faydalanmıştı. Dönemin bedelli askerlik ücreti ise 18 bin TL olarak belirlenmişti.

Bedelli Askerlik Ne Kadar Yaş Aralığı Şartları Nelerdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir