YOKLAMA KAÇAĞI OLANLAR BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLECEK Mİ?

YOKLAMA KAÇAĞI OLANLAR BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLECEK Mİ?

Bedelli askerlik uygulaması, vatani görevini yerine getirmemiş olan bireyleri kapsamaktadır. Bu uygulamadan yararlanabilmek için bir takım şartları yerine getirmek gerekmekte ve istenilen mevzuata aykırı bir davranış sergilenmemelidir. Bedelli askerlik, 31 Aralık 1987 tarihi ve öncesi doğan bireyler için geçerli kılınmaktadır. Yani bu tarihten sonra doğan Türk erkeğinin bedelli askerlik başvurusu yapma şansı yoktur.

Asker Kaçakları

En çok merak edilen sorulardan biri olan yoklama kaçağı olan erkeklerin bedelli askerlik formatından yararlanıp, yararlanamayacağı hakkında kesin bir karar verilmiş ve önerge yayınlanmıştır. Söz konusu önergeye göre, yoklama kaçağı olan bireylerde bedelli askerlik başvurusu yapabilecek ve bu haktan faydalanabilecektir. Ayrıca bu durumda olan kişiler hakkında da idari soruşturma veya kovuşturma yapılmayacaktır. Bedelli askerlik başvurusundan önce açılan soruşturmalarda sonlandırılacak ve herhangi bir para cezası kesilmeyecektir. Bedelli askerlik kapsamında, hali hazırda görevi başında firar eden bireyler, bu haktan mahrum bırakılacaktır. Yani bir kişi söz konusu uygulamadan faydalanabilmesi için fiilen askerlik görevine başlamaması gerekir.

Yurt Dışında Yaşayan Bireyler

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan ve yurt dışında ikamet eden erkek bireyler de, bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecek. Fakat bu konuda aranılan şart ise, en az 3 yıl boyunca yurt dışında sabit bir yerde konaklaması gerektiğidir. Bu şartı yerine getiren gurbetçiler 6 bin Euro karşılığında bedelli asker statüsüne dâhil olabilecek.

Bedelli askerlik için ödeme planlarında taksitlendirme yapan bakanlık, 2011 yılında çıkarmış olduğu kanun ile bu imkânı sonlandırmış ve sadece peşin ödeme seçeneğini gündeme getirmiştir. Ayrıca ödemeler, başvuru sırasında yapılmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde 2 taksit ile ödenen bu ücretin, ilk taksiti ödendikten sonra geriye kalan diğer taksiti ödemeyen insan sayısı bir hayli fazla olduğu için, söz konusu işlem yürürlükten kaldırıldı.

Yedek Subay Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 YEDEY SUBAY SORGULAMA

Yedek subay ve er sınıfında askere gidecek olan bireylerin sınav sonuçlarını öğrenmelerini sağlamak amacı ile kurgulanmış olan bu sistem, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yönetilmektedir. On binlerce yedek subay adayı, sorgulama platformu sayesinde, vatani görevini yapacakları bölgeleri kolay bir şekilde öğrenmektedir. Milli Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, yedek subay sınıflandırılması ve er başların hizmet bölgeleri, E-devlet sistemi üzerinden erişime açılacaktır. Er adayları cep dönemlerini, E-Devlet’e giriş yaparak öğrenebilecek ve gerekli bilgilerden haberdar olabilecek.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra sol üst köşede belirgin olarak ye alan E-Hizmetler bölümüne tıkanmalıdır. Ardından açılan pencerenin üst bölümünde yer alan hizmet adı kutucuğunda ‘Yedek Subay Sınıflandırma Sorgulama’ linki karşınıza çıkacak. Söz konusu linke giriş yaparak ‘yedek subay sınıflandırma sonucunu sorgulama’ butonuna erişim sağlayabilir ve askerlik görevinizi yapacağınız birliği kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca Sevk kişisel bilgilendirmesi, Sevk kişisel bilgiler, Sevk belgesi ve Sevk başvurusu bilgilendirme dokümanları da, yine sonuç sayfası üzerinden alınabilecek. Almış olduğunuz Sevk belgesinde, yedek subayların birliğine teslim olması gereken gün ve yol izinleri bilgisi de yer almaktadır.

 

Askerlik Yeri Sorgulama

 

Asker adaylarının hizmet vereceği birliği öğrenmek için E-devlet sistemine giriş yapması yeterlidir. Daha sonra aynı mantık ile E-hizmetler sekmesine erişim sağlaması ve ‘askerlik yeri sorgulama’ seçeneğine girmesi gerekir. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra kurumun başlığının altında yer alan ‘er sınıflandırma sonucunu sorgulama’ sekmesi seçilmeli ve kimlik doğruma bölümüne giriş yapılmalıdır. Karşınıza çıkacak olan 4 farklı güvenlik sisteminden birini tercih edebilir ve sorgula butonuna basabilirsiniz. Birkaç dakika sonra, görev yeriniz karşınıza çıkacaktır.

UZMAN ERBAŞ SONUÇLARI 2019

2019 yılında Uzman erbaş olmak isteyenlerin sonuçları açıklanıp açıklanmadığı hakkında ki soruyu bu içerikten takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. Milli savunma bakanlığı tarafından yapılan açıklama da, başvuru sonuçlarının değerlendirildiği ve uzman erbaş alımı için başvuru yapan adayların seçim aşamalarının incelendiği ifadelerine yer almıştır. Uzman erbaş seçim duyuruları MSB üzerinden duyurulan çağrı sisteminden sorgulamaya açılacaktır. Uzman onbaşı sınavları 2 nisan ile 11 mayıs tarihlerinde, uzman çavuşluk sınavları ise, 14-25 mayıs 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Seçim aşaması işlemlerinde geri çağrılan adaylar, sorgulama sayfasında belirtilen tarih ve saate personel temin dairesi başkanlığında bulunması gerekir. Ayrıca UZMAN ERBAŞ SONUÇLARI 2019 için adayların seçim faaliyetlerine gelmeden önce gerekli duyuruları okumalı ve eksiklerini tamamlamalıdır.

Seçim Faaliyetleri Nasıl Yapılacak?

Kayıt ve kabul işlemlerinden sonra, ön fiziki inceleme, yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi, mülakat ve hastane sevk uygulamaları sırası ile takip edilecektir.

Adaylar yanlarında fiziki yeterlilik testi için spor kıyafetleri, getirmeleri gerekmektedir.

Seçim aşamaları sadece 1 gün içerisinde tamamlanacaktır.

Sınav hafta içi yapılacaktır.

Adaylar, başvuru kılavuzunda istenilen belgeleri yanında getirmelidir.

Askerlik hizmeti yapmakta olan adaylar için birlik komutanlarından nitelik belgesi alması gerekmektedir.

Uzman on başı için aday olmuş bireylerin en az İlk okul, Uzman çavuş olarak aday olan bireylerin ise, an az lise mezunu olması gerekir.

Cep telefonları sınav merkezine kabul edilmeyecek ve sınavda alınmayacaktır.

Söz konusu adayların başvuru şartı taşıyıp taşımadığı, gerekli belgeler üzerinden incelenecek be adayların bu şartları taşımadığı anlaşıldığı halde veya eksik olduğu tespit edildiğinde, temin süreci hangi işlemde olursa olsun adaylığına son verilecek.

Seçim aşaması faaliyetlerine başlanmadan önce ilgili açıklamalar ve başvuru şartları tekrar incelenmelidir.

Yapılan duyurular, söz konusu adaylara telefon veya e-posta yolu ile gönderilmeyecektir. Adayların bu duyuruları ilgili kurumların web sitelerinden takip etmesi gerekmektedir.

UZMAN ERBAŞ KURSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Geçtiğimiz dönemlerde başlayan kara kuvvetleri komutanlığı uzman erbaş alımı 2 kademe de yapıldı. Birinci kademe 19 mat tarihine kadar başvuran adaylar, 2. Kademe ise 19 mart tarihinden sonra başvurulan adaylar olarak belirlendi. Uzman erbaş başvuruları başladığı tarihin ve sonuçların son bulması ile beraber, kurs hazırlıkları gündeme geldi. Birçok aday, eğitimlerin ne zaman başlayacağını merak ederken, söz konusu kursun ne kadar süreceği de açıklandı.

Uzman Erbaş kursu

Tüm sınav maratonunun tamamlanmasından ardından, kazanan adayların eğitim programları da şekillenmeye başladı. Son dönemlerde ise seçim aşamalarını başarı ile bitiren adaylar, gerekli olan hazırlıkları yapmakta ve gelecek olan duyuruları beklemektedir. Erbaş kursunun başlangıç tarihi, adaylara SMS yolu ile bilgi verilecek. Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman erbaş başvurusu yönetmeliğinde, bu konu için sınavı kazanan adaylara gerekli bilgiyi verdi. Yayınlanan yönetmeliğe göre Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi web sitesinde sınava ilişkin tüm maddeler ve erbaş kursu için merak edilen soruların cevabı bu yönetmeliğe dahil edildi. Ayrıca sınav sonuçları ve sınavı kazanan adayların ne yapması gerektiği gibi konularda, yine aynı yönetmelikte açıklandı. Fakat önem bir ayrıntı ise, sonuçların yayımlanmasının ardından kimseye e-posta veya tebligat yapılmayacağı bildirildi. Cep telefonlarına SMS gelmeyen bireyler ise, sonuçlarını Milli Savunma Bakanlığının web sitesini takip ederek öğrenecektir. Kurs yerleri ve kurs süresi de, söz konusu bakanlığın sitesinde paylaşılacaktır.

Kurs Süresi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, uzman erbaş kursu 4 ay sürecektir. Bu süreç boyunca adaylara gerekli plan eğitimler verilecek ve askeri disiplinin sağlanması için farklı uygulamalar yapılacaktır. Kursun 18 haziran tarihinde başlaması beklenirken, adayların da gerekli olan hazırlarını yapması ön görülmektedir. Ayrıca kursu başarılı ile tamamlayan adaylar göreve başlayacaktır.

UZMAN ERBAŞ KURSLARI

Uzman erbaş temel eğitim kursları, 18 Haziran tarihinde başlayacaktır. Söz konusu kursların başlangıç döneminde akıllara gelen ilk soru, adayların yanında götürmesi gereken malzemelerin ne olduğudur. Temel eğitim kursları, uzman erbaş adaylarının askeri bilgisini güçlendirmek adına yapılmaktadır. Ayrıca söz konusu eğitimin süresi 4 aydır. Yine bu kursta adaylara silah eğitimi, kullanımı, bakımı ve tamiri gibi çeşitli konular hakkında bilgiler verilmektedir. 4 aylık süreci başarı ile tamamlayan adaylar, direk olarak ataması yapılacak ve göreve başlayacaktır.

Kurslar Nerede Yapılacak?

Uzman erbaş temel eğitim kursları, adayların gruplandırılmasına göre sınıf okullarında yapılacaktır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, uzman erbaş adaylarına SMS yolu ile kendilerine gelen eğitim yeri bilgilerine göre hazırlık yapması ve belirtilen tarih de istenilen eğitim alanında olması gerektiğini duyurmuştur. SMS ile bilgi alamayan adaylar ise, eğitim yerlerini sınav sonuç sisteminden öğrenebilecektir.

Kurslara Giderken Ne Götürülmeli

 • Belli ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bir miktar para7

 

 • Büyük hacimli valiz, kışlık elbiseler

 

 • Mevsime uygun öorap

 

 • Eğitim sırasında kullanılacağınız uyku tulumu

 

 • Gittiğiniz yer aşırı soğuk ve yağmurlu ise panço

 

 • Bir adet bot

 

 • Kişisel bakım ürünleri ( tıraş köpüğü, diş macunu ve fırçası)

 

 • Kalem, silgi ve defter gibi kırtasiye malzemeleri

 

 • Duş havlusu veya bornozu

 

 • Hastalığı olan bireylerin kullanmış olduğu düzenli ilaçlar

 

 • Yaz günleri için kısa kollular

Resmi Evraklar

 • 6 adet resim
 • Askerlik hizmetini çavuş olarak yapan bireyler için terhis belgesi ve onaylanmış çavuş diploması
 • Terhis belgesi ve kopyası
 • Mezun olduğunuz eğitim kurumunun diploması

Evli Adaylar için

 • 5 adet evlilik cüzdanını fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Eşinizin 6 adet fotoğrafı
 • Çalışan eşler için düzenlenen görev yeri belgesi
 • Eş ve çocuklarınızın nüfus cüzdanlarının fotokopileri

SPORT TESTİ MÜLAKATI İÇİN NELER GÖTÜRMELİYİM?

SPORT TESTİ MÜLAKATI İÇİN NELER GÖTÜRMELİYİM?

Asker adaylarının, başarı ile mesleğine başlayabilmesi için geçmesi gereken son işlemlerden biri olan sport testi mülakatı, fiziksel güç ve becerileri ölçmek için uygulanmaktadır. Ayrıca birçok aday sınavı başarı ile geçmek için kondisyon çalışmaları yaparak vücudunu zinde tutmaktadır. Çünkü söz konusu mülakatlarda, adaylar birbirleriyle yarışmakta ve parkuru en kısa sürede tamamlayan aday seçilmektedir. Sport testi mülakatları, kişinin bedenini yorduğu ve fiziksel hareketlerin bol olduğu aşamalardan biri olarak kabul edildiği için, vücudun rahat edebileceği elbiseler giyilmelidir. Yani söz konusu mülakata gidilirken şort veya eşofman götürülmelidir. Aksi takdirde salona geldiğiniz eşyalar ile mülakata girer ve bir hayli sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Sport testi mülakatlarının olmazsa olmazları olan koşu pistleri, adayların bir nevi hızını ve kabiliyetlerini ölçmektedir. Bu nedenle pist üzerinde çok rahat bir şekilde koşabilmeniz için ayağınıza uygun olan bir spor ayakkabı getirmeniz gerekir. Hızlı olduğunuz bir saniye bile size çok şey kazandıracaktır. Sport testi mülakatlarına giderken yanınızda götürmeniz gereken diğer bir ürün ise, yüz havlusudur. Mülakat süreciniz sona erdikten itibaren veya başlamadan önce yüzünüzü yıkama ihtiyacı duyabilirsiniz. Yine resmi belgeler, kimlik, varsa sınav giriş belgesi gibi dokümanları da almayı unutmayın. Ayrıca yanınıza alacağınız diğer malzeme ise parfüm veya güzel kokan fısfıslardır. Sınav sonrasında aşırı terlemeniz durumunda, çevrenizde ki insanlara zarar vermemek adına bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Katılmış olduğunuz sınava ve mülakata göre değişen belgelerde söz konusudur. Spor testi salonuna gitmeden önce resmi kurumların internet sitesinden gerekli belgelere göz atabilir ve eksik olanları tamamlayabilirsiniz. Tekrar hatırlatmak gerekirse, Sport testi mülakatı için en önemli belge kimliktir. Yanınızda bulunan ehliyete güvenmeyin ve bazı durumlarda sadece kimliğin geçerli olduğunu unutmayın.