Astsubay Alımı Mülakat Çıkmış Soruları Nelerdir?

Sizler için bu yazımızda Astsubay alımı mülakatı için çıkmış soruları paylaşacağız ve bu konuda sizler için hazırlık aşamasında önemli detayları aktaracağız. Sorulara göz attığınızda başlangıçta sizler için zor gibi gelebilir. Türk vatandaşlarının bilmesi gereken en önemli değerlerin de içerisinde bulunduğu bu soruların yanıtlarını vermeye başladığınızda, sizler de ne kadar haklı olduğumuzu görebileceksiniz. Sorulan soruların yanıtlarını vermekte güçlük çektiğinizde veya yanıtını bilmediğinizde, yeni sorulara geçilecektir. Ancak, mülakatlara giren 10 kişinin 8’inin eleniyor olmasından dolayı göz atmakta ve detaylıca çalışmakta fayda olacağını göz ardı etmemek gerekmektedir.

Astsubay alımı için mülakatta hangi sorular sorulmaktadır?

Sizden ilk olarak kendinizi anlatmanız istenecektir. Bunun ardından ise Atatürk ilkelerinin neler olduğu sorulacaktır. İnkılapçılık tarihinin açıklaması, önemi, Atatürk’ün kattıkları ve kazandırdıkları yenilikler hakkında bildiklerinizi de söylemeniz istenecektir. Halkçılık ilkesi üzerinde özellikle durulacaktır.

Bunlarla birlikte tarih biliminin anlamı, Çanakkale dendiğinde aklınıza geleceklerin neler olduğu da sizlere sorulacak olan sorular arasında bulunacaktır. Kurtuluş Savaşı ile ilgili bildiklerinizi anlatmanız istenebilir ve Türkiye’ye sınır komşusu olan ülkeleri saymanızı isteyebilirler.

Atatürk’ün Nutuk’unu okuyup okumadığınız sorulabilir ve bu konudan bahsetmeniz istenebilir. Eğer henüz okumamışsanız, bu konuda yoğunlaşabilirsiniz ve önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüm bu soruların ardından ise neden astsubay olmak istediğinizi ve neden seçilmeniz gerektiğini sizlere yönelteceklerdir ve yanıtlarını duymak isteyeceklerdir.

İşte sizler de tüm bu soruları ne kadar sakin bir şekilde yanıtlarsanız,  sonuçlar o kadar faydanıza olacaktır. Bilmediğiniz sorulara ise yanıt vermeye kalkışmamanız gerektiğine değinebiliriz. Yalnızca bildiklerinizi anlatmanızın kafi olacağına değinmekteyiz. Bu soru kalıplarını gördüğünüzde, daha yoğun olarak ağırlaşacağınız konuları da görmüş olacaksınız. Sizler de bu soruları kendinize rehber olarak alabilirsiniz. Ancak yalnızca bu başlıklarda kendinizi kısıtlamamalısınız. Çalışmalarınızı daha farklı soru kalıpları ve başlıkları ile ilgili de ilerletebilirsiniz. Bu sayede karşınıza çıkabilecek buna benzer sorularla ilgili yanıtları daha sakin bir şekilde cevaplayabilirsiniz. Kendinizi geliştirmeniz gereken bu sorularla ilgili olarak sizlere yöneltilecek olan her türlü konuda mülakatı kazanmanızı sağlayacak olan detayları da yakalayabilirsiniz.

2018 Milli Savunma Üniversitesi Başvurular Ne Zaman? Başvuru Şartları Nedir?

2018 Milli Savunma Üniversitesi KARA HARP OKULU Şartları, Askeri Öğrenci Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara’da bulunan ve Türk Kara Kuvvetlerinin temel subay kaynağı olan Kara Harp Okulu, Kara Kuvvetli Komutanlığının ihtiyaç duyduğu sınıfta ve sayıda subay yetiştirmekte ola askeri yükseköğretim kurumu olarak hizmet vermektedir.

Kara Harp Okulu, Subay yetiştirmenin yanı sıra Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Harita Mühendisliği, İşletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve Uluslararası İlişkiler lisans programları için de ulusal ve uluslararası denkliği olan Lisans düzeyinden diplomaları vermektedir.

Piyade, Tank, Topçu, Kara Havacılık, Maliye ve Harita sınıfları başta olmak üzere pek çok sınıf için subay yetiştirmekte olan Kara Harp Okulundan mezun olan subayların pek çok haktan faydalanmasına olanak verilmektedir. Askeri sosyal tesisler ve lojman hakkı ve OYAK üyeliği de bu sosyal imkanların başında gelmektedir.

Bu haberimizde 2018 yılında Kara Harp Okulu için Birinci Sınıfına ve İngilizce Hazırlık sınıfına olmak üzere, yapılacak olan iki ayrı alımdan söz edeceğiz.

Başvuru şekli nasıl olmalıdır ve hangi aşamalardan geçilir?

İlk olarak başvuru koşullarını incelemelisiniz ve hem erkekler, hem de bayanlar için aynı olan bu şartları sağlamanız halinde 2018 yılının Nisan ve Mayıs aylarında www.msb.gov.tr  adresinden başvuruları takip etmelisiniz. Aksi halde adayların seçim aşamalarına çağrılmaları mümkün olmayacaktır.

Başvuru aşamasını tamamladıktan sonra YGS 1 ve YGS 6 arasındaki tüm puan türlerinden alınan en yüksek puanın sıralaması yapılacaktır. Hangi sayıda aday çağrılacaksa, buna göre çağrı puanı ve baraj puan belirlemeleri de yapılacaktır. Bu aşamada başarılı olanları ise mülakat aşaması bekleyecektir. Yine resmi sitede yapılacak duyuru ile çağrı tarihleri belirtilecektir. Bunun dışında ise adreslere herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

İkinci aşamadan da başarıyla ayrılan adayların, seçim aşamasında aldıkları puanlarla birlikte 2018 LYS sonuçlarına göre sıralamalar yapılacaktır. LYS puanında taban puanı geçemeyen adayların ise sıralamada isimleri bulunmayacaktır. Kontenjana girmeyi başaranlar sevk edilecekleri hastaneden alacakları raporlar ile askeri öğrenci olup olamayacaklarının yanıtını alacaklardır.

Genel başvuru şartlarının incelenerek, uygun olunup olunmadığına karar verilmelidir. Bunlar arasında;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak başta olmak, üzere en fazla 20 yaşında olmak, sağlık raporunu olumlu olarak alabilmek ve “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği“ ne uygun olmak gibi şartlar aranmaktadır.

2018 Jandarma Uzman Çavuş alımı ne zaman yapılacak?

Yeni çıkan kanun hükmünde kararnamelerde jandarma uzman çavuş alımına yönelik düzenlemeler de yer almaktadır. Geçtiğimiz yıl sonunda gündeme gelen 695 ve 696 sayılı kanunlar ile birlikte uzman çavuş olmak için yaş sınırında artış meydana geldi. Buna göre Jandarma Genel Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ya da Sahil Güvelik Komutanlığı bünyesinde uzman çavuş olarak görev yapmak için yaş sınırı yirmi dokuza çıkarıldı.

Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte 2018 yılı Jandarma uzman çavuş alımı için sayı henüz netleşmemiş olsa bile alımın ne zaman yapılacağına dair bilgi verildi. Buna göre tüm başvurular internet üzerinden alınacak ve bu başvuruların başlayacağı en geç tarih 20 Mart 2018 olacaktır.

2018 Jandarma Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman?

İlanın yayınlandığı tarihten itibaren başvurular için jandarmanın resmi internet sitesine giriş yapılmalıdır. Açılan sayfadaki formun eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması gerekmektedir. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından sınava girmeye hak kazanan kişilerin listesi en geç 2018 yılı mayıs ayı içerisinde ilan edilecektir. Bu liste için jandarmanın internet sitesi takip edilmelidir.

Yapılan alımda sınava girmeye hak kazanan adaylar jandarma ve sahil güvenlik akademisinde 8 Mayıs tarihinde sınava sokulacaklardır. Bu sınavdan geçildiğinde ise adayların askeri kuruluşlar tarafından kendisine yetki verilmiş olan hastanelerden özel sağlık raporu almaları gerekmektedir.

2018 Jandarma Uzman Çavuş Alımı

Jandarma uzman çavuş alımı için tarihler açıklanmış olsa bile Jandarma Genel Komutanlığı’nın bu tarihler üzerinde değişiklik ve şartları değiştirme hakkı bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak bir değişiklik yapıldığında resmi internet sitesi üzerinden duyuru yapılmaktadır. Dolayısıyla jandarma uzman çavuş alımına başvuru yapacak olan kişilerin jandarmanın internet sitesini takip etmeleri gerekmektedir.

İşe başvuru ve sınav aşamalarında başarılı olan adaylar sağlık raporu ve mülakat sınavı aşamasına gelmektedir. Bu aşamalar da olumlu olarak tamamlandığında güvenlik soruşturması olan son evre başlamaktadır. Burası da başarılı şekilde geçildiğinde sıra atama işlemlerine gelmektedir. Bu konu hakkında detaylı şekilde tüm açıklamalar kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.