Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır, Kimler Alabilir

Silah taşıma ruhsatı

Günümüzde Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır son zamanlarda sürekli sorulmaktadır ve bazı sektörlerde yada çalışanlarda zorunlu bir hale gelebilmektedir, durum böyle olunca silah taşıma ruhsatı nasıl alınır ve silah taşıma ruhsatını kimler alabilir konusuyla ilgili olan yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Devletin bireylere sağladığı mesleklerden olan polis yahut asker değil iseniz 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler kanununda bulunan şartlara göre silah taşıma ruhsatına sahip olabilirsiniz. Silahı bulundurmakla taşımak arasında farklılıklar bulunmaktadır. Taşımak konusunda her daim yanınızda bulundurarak yanınızda istediğiniz yere gidebilme imkanını size sağlamaktadır. Bulundurmak konusu ise sadece belli bir noktada ki ikamet noktasından ayrı bir yerde silahınızı bulundurursanız problem yaşamanız kuvvetle muhtemelen bir durumdur. Gerekli belgelerinizi tamamlayarak ilgili merciye başvurunuzu yapabilirsiniz.

Herkes silah taşıma ruhsatını alabilir mi?

Genellikle kendi işini yapan esnaflara özel imtiyaz sağlandığı söylenebilir. Sebebine gelecek olursak can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla sicili temiz esnafların başvuru taleplerinde büyük bir sorun olmazsa onay alarak silah taşıma ruhsatına sahip olabilmektedir. Eğer bu durum dışında kalıyorsanız kesin olarak red yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sadece öncelik verilen kişileri belirtmek adına bu bilgi paylaşımını yaptık. Sürekli olarak tehdit alıyor yada farklı sorunlar yaşıyorsanız bu konuda size bir öncelik göstererek taşıma ruhsatı almanıza katkı sağlayabilir. Can güvenliğinizi kendi kendinize sağlamanız gerektiği yerler olabileceği için isteğinize onay gelme ihtimali bulunmaktadır.

Sinirine sahip olamayan insanlar yada sicili sorunlu olan insanlar ise red yeme olasılığı oldukça yüksektir. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olan kişiler yazı altından yorum atarak tüm ziyaretçilerimizin bilgi almasına katkı sağlayabilir.

2018 BORDO BERELİ MAAŞLARI NE KADAR?

Ülkemizin ordu gücü  2018 BORDO BERELİ MAAŞLARI NE KADAR gibi bir soru merak konusu olabiliyor. Ve ordunun gücü dünyaca kabullenilmiştir. Son Forbes araştırmasına göre Ortadoğu’nun en güçlü ordusu Türkiye’ye aittir. Türkiye de bu gücünü Özel Kuvvetlerinden almaktadır. Zorlu eğitimleri başarıyla geçerek bu unvana sahip olan seçkin birlikler, ülkemizin vurucu gücünü oluşturmaktadır. Özel Kuvvetler Komutanlığında bulunan bordo bereliler subay ve astsubaylardan oluşmaktadırlar. Birçok askerimiz bu şerefli görevi ifa etmek istese de zorlu eğitimleri başarıyla yerine getirmek oldukça zordur. Pek çoğu eğitimleri tamamlayamamaktadır.

Bordo Bereliler Ne kadar Maaş Alır?

Hem zorlu süreci hem de saygınlığı bakımından bu kadar dikkat çeken bordo bereliler ne kadar maaş alıyorlar? Sizler için 2018 yılı bordo bereli maaşlarını araştırdık. Öncelikle bordo berelilerin subaylar ve astsubaylardan oluştuğunu bilmeliyiz. Bu nedenle bordo bereli maaşları da ikiye ayrılmaktadır. 2018 yılı itibariyle astsubay rütbesine sahip olan ve mesleğe yeni başlamış olan bordo bereliler genel olarak 4 bin 250 lira civarında maaş almaktadır. Ancak bu tutara görev bölgesi, tazminat ve ailevi durumlarına göre de ekstra ödemeler yapılmaktadır. Yine bordo bereliler arasında subay rütbesine sahip olan ve yeni başlayan Özel Kuvvetler askerlerinin 2018 yılı ortalama maaşları 5 bin liradan başlamaktadır. Astsubay da olduğu gibi bordo bereli subayların maaşlarına da tazminat ücretleri, görev bölgesi ve ailevi durumları ekstra ödeme olarak yansımaktadır. Özellikle aktif şekilde operasyonlarda bulunan bordo berelilerin maaşları 7500 TL civarındadır.

Bordo Berelilerin Maaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bordo bereli maaşları genel olarak rütbeye ve görev süresine göre değişmektedir.  Rütbe ve görev süresi arttıkça elde edilen maaşlarda artış göstermektedir.  Ayrıca terörün yoğun olduğu bölgelerde gerek yurt içinde gerekse yurtdışında yürütülen operasyonlar bordo berelilerin maaşını önemli ölçüde etkilemektedir.  Bu operasyonlarda görev alan bordo berelilere,  çalışma tazminatı ödenmekte olup,  bu tazminatlar net maaşlarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Bordo Bereliler Nasıl Zam Almaktadır?

Bordo bereli maaşları 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa göre düzenlenmektedir. 657 sayılı devlet memurlarına gelen zamlardan yararlanmaktadırlar. Bu zamlar Ocak ve Temmuz aylarında maaşlara yansımaktadır. Son 5 yılda ortalama %6 civarında zam almış bulunmaktadırlar.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Şikayet Başvurusu

Vatandaşların Cimer Şikayet Hattı başvuruları için  kamu işleri ile daha yakınlaşması adına yapılan çalışmalardan birisi olan CİMER Şikayet başvuruları ile ilgili sizlere detaylı bilgileri vereceğiz. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla sorun, şikayet ve taleplerini iletmek isteyenler için CİMER kısaltması ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kullanılmaya başlandı. Böylece her konuda düşüncelerini ve sorunlarını dile getirmek isteyen vatandaşların başvuruları alınmaya başlandı. Peki ye CİMER aracılığıyla şikayet başvurularını nasıl yaparım diyorsanız, bu haberimizde sizler için bu sorularınızın yanıtlarını açıklayacağız.

Yalnızca şikayet hattı olmayan, aynı zamanda önerilere ve taleplere de açık olan CİMER hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat verdiği talimat ile hayata geçirilmiştir. Böylece vatandaşların sorunlarının çözülmesi adına önemli adımlar atılmıştır.

CİMER Başvuruları nasıl yapılmaktadır?

Bu aşamada vatandaşları bekleyen üç yöntem bulunmaktadır. İlk olarak Cumhurbaşkanlığının resmi sitesini ziyaret edebilir ve CİMER Başvuru Formu butonuna tıklayarak, başvurularınızı oluşturabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan doldurulması gereken alanları gerçek bilgilerinizle doldurmanız ve kimlik doğrulamasını yapmanız gerekmektedir.

Bu başvurularınıza en geç 30 gün çerisinde cevap verileceğini de belirtebiliriz.

Başvuru formuna https://basvuru.tccb.gov.tr/Forms/pgDefault.aspx linklinden de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İkinci yol olarak ise E-devlet şifrenizle giriş yaparak şikayetlerinizi hemen oluşturma hakkınız bulunmaktadır. Bunun için ise https://www.turkiye.gov.tr/cumhurbaskanina-yazin linkini kullanmanız yeterli olacaktır.

Eğer başvuru formları üzerinden iletişime geçmek istemiyorsanız, bunun dışında e-posta, posta ve telefonla ulaşma imkanlarınız da bulunmaktadır.

Sizlere yardımcı olabilmek için telefon numaralarına, adreslerine ve faks numaralarına dair detayları aktarmak istiyoruz.

Cimer Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0 (312) 525 55 55

Faks Numarası: 0 (312) 525 58 31

Adres: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara

E-mail: cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

Sizler de kurum ve kuruluşlarla ilgili yaşadığınız sorunlarda ve aklınıza takılan her türlü soru işaretinde, paylaşımlarınızı talep, soru veya şikayet olarak iletebileceğiniz bu yöntemler sayesinde başvurularınızı çeşitli yollardan yapabilirsiniz. Kolaylıkla yapacağınız başvurulara, kısa sürede yanıt alarak, sorunlarınızın da hemen çözüme kavuşturulacağından emin olabilirsiniz ve bu durum sizi de memnun edecektir. Bu sayede yaşamınızın kolaylaşması adına önemli adımlar atılmış olacaktır. Bu sayede yapacağınız başvurularla birlikte yaşamınızdaki problemlerinizin giderilmesine yönelik gelişmelerin takip edilebilmesine olanak verilmektedir.

Suriye İdlib’de Patlama: 23 Ölü

Bildiğiniz üzere Suriye’de iç savaş 15 Mart 2011 tarihinde Dera şehrinde başlamıştır. İkinci patlama ise 1 yıl sonra Şebbiya’da meydana gelen patlamalar sonucu 108 kişi kadın ve çocuk hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 400.000 kişi hayatını kaybederken 7 milyona yakın nüfus ise evlerini terk etmek zorunda kaldı. Büyük bir çoğunluğu Türkiye’ye yerleşen Suriyeliler ayrıca birçoğu da Türkiye vatandaşı oldu. Geri kalanlar ise imkânları olanlar Avrupa’ya yerleştiler. Bugün ki haber ise İdlib şehrinde yer alan isyancılar hakkındadır.

Suriye’nin kuzeybatısındaki isyancı kenti olan İdlib’de meydana gelen büyük patlamayla en az 23 kişinin öldüğü bildirildi. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, patlamanın küçük isyancı bir hizip karargâhına çarptığını söyledi. Ölenlerin yedisinin sivil olduğuna inanılıyor.

Şehrin Thalatheen bölgesinde patlamanın sebebinin belirsizliği hala devam ederken bazı raporlar bunun bir araba bombası olduğunu öne sürmektedir. Bazıları ise bunun bir drone saldırısı olduğunu da söylemektedir.

Suriye’nin iç savaşını bir uydu aracılığıyla izleyen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kurtarma ekiplerinin ölüleri kurtarmak için çalıştığını ve hasarlı bina ve yakınlarda ki evlerden de yaralılar olduğunu söyledi. Birkaç kişi için ise açıklanamayacak durumda olduğunu belirttiler.

Asi hizip, yüzlerce Asyalı savaşçıyı içeren Ajnad El Kaqaz topluluğu olarak seçildi. Eski bir El-Kaide üyesi olan Fateh El-Sham Cephesi’nin yanında geçen yıl başlatılan Suriye ordusu, saldırısını püskürtmek için her gün savaşıyor.

İdlib şehri, Türkiye sınırında yer alan, Esad’a karşı çıkan güçlerin son önemli kalelerinden bir tanesidir. Suriyeli ordu, tam muhalefet kontrolü altında ki tek şehrini de 2015 yılında isyancılara kaybetti. Suriye ordusu ve müttefikleri, İdlib ve komşu Hama eyaletini geri almaya söz verdiler.

Suriyeli ordu, Şam ve Suriye’nin ikinci şehri olan Halep arasındaki önemli bir yolu almak için baskı yapmaktadır. Idlib şehri de son haftalarda en şiddetli çatışmalar gören şehirlerden birisi haline gelerek 23 isyancı Suriyeliyi durdurabildiler. Bunun üzerine ordu komutanı daha çok destek alacaklarını ve Suriye üzerinde ki hainleri temizleyecek ve evlerimizi geri alacağız sözünü tekrar dile getirdi.

 

Kuzey Kore Ve Güney Kore Arasında Yaşananlar

Dramatik ve Ani Değişim Neden?

Bir hafta öncesine kadar Kuzey Kore, nükleer savaş ile ABD’yi tehdit ediyordu. Fakat bu sabah Pyongyang’dan bir delegasyon Kuzey ve Güney Kore’yi bölen çizgiyi geçti ve Kuzey Koreli bir heyetin Pyeongchang Olimpiyat Oyunlarına katılıp katılmayacağına karar verdi.

Aylardır gerginlik yaşadıktan sonra ani ve çarpıcı bir değişim neden meydana geldi? Güneyde ki az insan, bunların herhangi birinin Pyongyang’ın konumunda köklü bir değişiklik olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un’un ABD’nin kendisine karşı bir askeri saldırı planladığından dolayı korktuğunu ve gerginliği gidermek için bir şeyler yapması gerektiğine karar verdiğini belirtti. Güney Kore’nin Cumhurbaşkanı Ay Jae İn ise, düzgün bir şekilde Kuzey Kore ile diyalog kurmaya çalışarak hassas bir konuma gitme peşindeler.

 

Son görüşmeler ne zamandı?

2015’e geri dönün. Seul, Kuzey Kore’nin Kaesong Endüstri kompleksinde ortak bir ekonomik projenin askıya alınmasından sonra, Kuzey Kore tarafından bir roket fırlatma ve nükleer denemenin ardından ilişkiler bozuldu. Olay, Kuzey Kore’nin telefon hatlarını kesmek de dâhil olmak üzere Seul ile olan tüm iletişimi sona erdirmesine yol açtı. Bundan sonraki yıllarda da gerginlik artmaya devam etti.

Peki, işler ne kadar kötüleşti?

Kuzey Kore’nin nükleer programının gelişimi hız kesmeden devam etti. Ve ABD Başkanı Donald Trump ile büyük bir diplomatik çatışma yarattı.

Bay Trump ve Kim Jong Un, ABD lideri Bay Kim’i “Rocket Man” diye dalga geçerek ve kendi nükleer düğmesinin “çok daha büyük” olduğunu söyleyip övgülerle öven Trump, Twitter üzerinden kendisine kişisel bir mesaj attı.

Kuzey Kore, ABD’nin bu cevabı üzerine korkmuş olmalı ki kendisine tek ittifak olacak Güney Kore ile ilişkilerini Olimpiyatlar da sıcak tutmaya çalışacaktır. Bu da ABD ile savaş çıkar ise Güney Kore’den yardım alacağı anlamına gelmektedir. Eğer karşılıklı nükleer füze meydana gelirse sadece onlar değil ayrıca Güney Kore dahil tüm çevre ülkelerde zarar görecek. Kuzey Kore korkmaya başladığından beri değiştirdiği ani değişim ve rejim gündemde yerini hala tutmaktadır.

Kuzey Kore uluslararası oyunlara bakın kimi gönderdi

Güney Kore ve Kuzey Kore savaşı yıllardan beri devam etmektedir. Sınırlarında dahi birçok askerleri karşı karşıya cephaneleri dolu şeklinde görebilirsiniz. Savaşa her daim hazır olan bu iki ülke birbirinden ne kadar nefret etse de olimpiyatlarda barışıyor mu sorusunu akıllara getirdi.

Güney’den yetkililer, Kuzey Kore’nin Şubat ayında Güney Kore’de düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyat Oyunlarına bir heyet göndermesi gerektiğini söylüyor.

Ülkeler iki yıldan uzun bir süre içinde ilk kez üst düzey görüşmelerde birleşip heyeti topladılar. Heyet, sporcular, yetkililer ve destekçilerin katıldığı bu görüşme yıllar sonra iki ülkeyi bir araya getirdi. Güney Kore, Kore Savaşı’yla ayrılan insanlar için Kış Olimpiyatları sırasında aile toplantıları düzenlenmesini de önerdi.

Görüşmelerde ne oldu?

Bütün gün devam eden görüşmeler ve gelişmeler Güney Kore yetkilileri tarafından iletildi:

  • Yardım birliği genel sekreteri Chun Hae-sung, gazetecilere şunları söyledi: Kuzey tarafı, üst düzey bir heyet, Ulusal Olimpiyat Komitesi delegasyonu, sporcu, destekçisi, sanatsever, gözlemci, bir tekvando gösteri ekibi ve gazetecileri Oyunlara göndermek istediğini belirtti.
  • Güney Kore, her iki Kore asıllı sporcunun 2006 Kış Olimpiyatlarında yaptığı gibi, Pyeongchang’daki açılış töreninde birlikte yürüyüş yapmalarını önerdi. Güney Kore, her iki ülke için de son derece duygusal bir mesele olan aile toplantılarını, Yeni Yıl tatilinde gerçekleşecek ve bu da oyunların ortasında kaldı.
  • Güney Kore ayrıca askeri konularda ve Kuzey’in nükleer programı üzerinde müzakerelere yeniden başlamayı önerdi.
  • Güney Kore, Olimpiyatlara Kuzeyin katılımını kolaylaştırmak için BM ile koordinasyon içinde ilgili yaptırımları geçici olarak kaldırmayı düşüneceğini söyledi.

Kuzey Kore’nin Güney Kore için önerilerinin hepsine verdiği yanıt henüz bilinmiyor. Kuzey Kore delegasyonu başkanı Ri Son-gwon’un açılış konuşmaları oldukça tarafsız kaldı. Görüşmelerde yeni yıla “iyi bir hediye” getirileceğini ve Kuzey’in “ciddi ve samimi bir tutumu” olacağını umduğunu söyledi.

Her iki ülkeden 5 yetkilinin katıldığı bu görüşmede iki ülkenin liderleri katılmadı. Fakat televizyon CCTV aracılığı ile yeni yılda Kuzey Göre lideri Kim Jong Un, Güney Kore’ye Olimpiyatlar için takımını göndereceğini belirtmiştir. Bunun üzerine Güney Kore Olimpiyat Sorumlusu da, eğer Kuzey Kore gelirse hoş karşılayacaklarını belirtti.

ABD eleştirmenleri, Kuzey Kore’nin bu hareketini Güney Kore ve ABD ittifakını bölmek için girişim de bulunacağını belirtse de Güney Kore, Kuzey Kore ile tekrar eskilerde ki gibi beraber olma çabalarında.