Askerlik Sınavları Soruları ve Kimler Girebilir?

Merak edilen konulardan biri olarak askerlik için açılan sınavlar nasıl olmaktadır, sınavları‘ında soruları zor mudur yada askerlik sınavlarına kimler girebilir hakkında bilgileri bu yazımızda bahsedeceğiz. Kariyer hayatını askeri personel olarak tamamlamak isteyen bireyler için hazırlanan sınavlar, farklı şekillerde ele alınmaktadır. Yetkili kurumlar tarafından hazırlanan önergeye göre, Astsubaylar ve subaylar için yapılacak olan sınavlar tek aşamadan oluşmaktadır. Söz konusu bu sınav, yerleştirme puanını belirlemek amacı ile uygulanmamaktadır. Yani sınavı kazanan öğrenciler, sadece ikinci aşamaya girmeye hak kazanacaktır. Ayrıca bu değişikliğin tek amacı, askeri personel alımlarında zaman kazanmak ve gelen başvuru sayısını belli bir düzeye indirmektedir. Askeri personel seçme sınavları, adayın genel kültürünü ve eğitim seviyesini belirleyecek tarzda oluşan sorular ile yapılmaktadır. Yani Türkçe, Tarih, Felsefe ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi gibi temel ders gruplarından oluşmaktadır. Her konu başlığından belirli sayılarda sorular çıkmaktadır. Askeri personel adayı, istenilen puanı almak zorundadır. Sınavda toplam 120 soru bulunmakta ve bu soruların 20 tanesi sözel, 40 tanesi matematik, 40 tanesi sözel ve diğer 20 tanesi ise fen bilimleridir.

Konu Dağılımı

Sosyal bilimler bölümünde yer alan felsefe dersinden 5, tarihten 5, Coğrafyadan 5 ve son olarak din kültür ahlak bilgisi dersinden 5 tane soru çıkmaktadır. Türkçe bölümünde yer alan sorular ise, anlamaya dayalı olmakla beraber, genel bilgilerden ve yorumlama gücüne dayalı soru tarzlarından oluşmaktadır. Temel matematik ise, işlem yeteneğine bağlı soru gruplarını içerisinde barındırmaktadır. Fen bilgi bölümünde yer alan fizik dersinden 7, Kimya dersinden 7 ve biyoloji dersinden 6 soru olmak üzere toplam 20 soru sorulmaktadır. Yani kısacası, her aday sayısal, sözel ve eşit ağırlık bölümlerinden zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca en küçük puan 100, en büyük puan ise 500’’dür. Askeri personel adayları, her branştan aldıkları puanların ortalaması, ham puan olarak geçerlilik kazanmaktadır.

ASKERLİK BORÇLANMASI

Kişi askerlik başvurusunu yapmadan önce borçlanması olup olmadığını görmek için askerlik‘de, SSK, Bağkur, emekli sandığı gibi, sosyal güvenlik sisteminden herhangi birine üye veya giriş kaydı var ise, emeklilik tahsis işlemlerinde çalıştığı gün sayısında yükselme yaşanır. Yani askerde kaldığı süre, prim günü olarak hesaplanır. Daha açık bir dil ile anlatılması gerekirse, emekli olmak için yeterli yaşa sahip olan bireylerin çalıştığı gün sayısında eksiklik varsa ise, söz konusu açığı tamamlamak için askerlik borçlanması yapabilmektedir. Askerlik borçlanması, emeklilik için yapılan sigorta başlangıcının öne çekilmesini veya prim günlerinin tamamlamasını sağlamaktadır. Bu sayede erkek bireylerin emeklilik hakkını elde etmesi konusunda büyük oranda fayda sağlamaktadır.

Askerlik borçlanmasının bir diğer avantajı ise, kişinin askere gitmeden önce herhangi bir sigorta girişi yok ise, sigorta başlangıcından itibaren askerlik yaptığı süre kadar emeklilik tarihini geriye çekebilmesidir. Yani sigorta başlangıcı, sigortanın yapıldığı tarihten değil, askere gittiği gün olarak belirlenmektedir. Bu nedenle emeklilik yaşında veya prim hizmet süresinde eksik günü olan bireyler, askerlik borçlanması yapabilir ve emeklilik yaşını erkene çekebilir.

Askerlik Borçlanması Hesabı

Askerlik borçlanması hesabında, kişinin sigorta priminde hak belirlenen kazancın yüzde 32’si borçlandırma süresi olarak esas alınmaktadır. Ayrıca bu borçlanma, en az asgari ücret veya Sosyal Güvenlik Kurumu tavan primi arasında olan bir tutar seçilir. Yani belirlenen tutarın yüzde 32’si hesaplanır ve çıkan sonuç 30’a bölünerek günlük borçlanma ücreti tespit edilir. Daha sonra ise, bu rakam askerlik yaptığı süre ile tekrar çarpılır. Yani askerlik süresi uzun olan emeklilik adayları için iyi bir fırsat haline gelen bu borçlanma, bulunduğunuz bölgede ki askerlik şubelerinden tasdik edilmeli ve alınan dosya SGK il müdürlüğüne iletilmelidir. Müdürlükte yapılan işlemler sonrasında borçlanma işleminiz tamamlanmaktadır.

Polis Akademisi Şartları ve Kaç Yıl Eğitim Süreci

Kaliteli bir eğitim alarak polis akademisi ile eğitim süreci kaç yıl olacağı konusunda düşünceniz varsa polis akademisi hakkında şartları, eğitim süreci bilgileri bu yazıda aktarılacaktır. Polis akademisi başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 23.dönem için Ponem kapsamında 10 bin polis memuru alımı yapılacağını duyurdu. 22 Temmuz’da yapılması planlanan KPSS sonrasında genel şartlar ve detaylar yayınlanacak olup, adaylara gerekli bilgiler verilecektir. Yapılan bu açıklamaya göre meral edilen ilk konu, memur alımı KPSS ile mi yapılacağıdır. Açıklamanın detaylarında bu konu da cevaplanmıştır.

Açıklamanın Detayları

Polis akademisine bağlı olarak yapılacak olan 23. Dönem personel alımlarında lisans ve ön lisans kurumlarından mezun olma şartı aranacaktır. Başvuru yapacak olan adaylar, söz konusu şartı yerine getirmelidir. Ön başvuru tarihleri ve mülakata ilişkin esasla KPSS’ den sonra Polis Akademisi Başkanlığına ait olan resmi web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Alımlar Hangi Kpss İle Yapılacak?

Lisan mezunları için 22 temmuz tarihinde yapılacak olan Kamu Personel Seçme Sınavının sonuçları 31 Ağustos’ da açıklanacak. Bu nedenle, polis akademisi başvurusu için 2016 ve 2017 yılında alınan KPSS puanı geçerli olacaktır. Resmi kaynaklanan yapılan bir diğer açıklamaya göre, 23. PONEM eğitimleri Eylül ayında başlanacaktır. Ayrıca ön lisans mezunlarının 23. Dönem PONEM başvurularında 2016 yılında alınan KPSS puanı dikkate alınacaktır.

 

Genel Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

18 yaşını tamamlayan bireylerin, 31 aralık tarihine kadar 26 yaşından gün almamış olmak

Sabıkasında hırsızlık, yolsuzluk, cinsel istismar ve devlet bünyesinde çalışmasına herhangi bir engel olan suç unsuru bulunmamak

Alkol, uyuşturucu ve uyarı madde kullanımı nedeni ile tedavi görmüş olmamak

Polis eğitim sürecinin başlangıcı itibari ile herhangi bir siyasi partiye üye olmamak

Silah taşıma veya silahlı görev yapma konusunda hukuki bir engeli bulunmamak

Polis olmasına engel yaratıcı fiziki ve ruhsal bir sağlık sorunu bulunmamak

372. Kısa Dönemler Ne zaman Teslim Olacak

Askerlikte kısa dönemler için 372. dönem olarak gidecekler ne zaman teslim olacak hakkında ki yazımız ile tüm detayları sizlere aktaracağız, yazılan bilgileri atlamadan okumanızı tavsiye ederiz. Kısa dönem, yani 6 ay askerlik yapacak ve yedek subay olarak göreve başlayacak bireyler için, askerlik görevini nerede yapacağı, askerlik yerinin ne zaman açıklanacağı ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmesi gerektiği gibi konular bakanlık tarafından paylaşılan bildiride detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Her celp döneminden önce Milli savunma bakanlığı tarafından resmi internet sitesi üzerinden askere alım süreçleri ile bir metin yayınlamakta ve bu sürece ilişkin neler yapılması gerektiği anlatılmaktadır. Ayrıca söz konusu duyuru TRT kanallarında da verilmektedir. Bakanlık tarafından açıklanan duyurulardan bir veya iki hafta sonra söz konusu asker adaylarının görev yeri açıklanmaktadır.

  1. kısa dönem er ve yedek subayların askere ne zaman alınacağı ve hangi tarihler arasında teslim olacağı konusunda resmi bir açıklama yapılmıştır. Fakat geçen senelerde yani, 370. Dönem er ve yedek subay alımları için yayınlanan metinlerin benzeri, 372. Kısa dönem er ve yedek subaylar için geçerlidir.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

372 kısa dönem er ve yedek subay alımları, kasım celbine göre askere gidecek olan acemi birlikleri ve usta birlikleri için teslim tarihi, 20 temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri de, aynı tarihte ve 5 kadar açıklanması planlanmaktadır. Resmi duyuruya göre, askerlik yeri açıklama saati 10:30 diye söylense de, geçmiş dönemler bu saat mesai bitim süresine kadar sürmüştür.

372.kısa dönem er ve yedek subayların 26-27 temmuz 2018 tarihinde teslim olması beklenmektedir. Ancak söz konusu bu tarih A gurubu çıkacaklar için geçerlidir. B grubu çıkmaları halinde ise, 372. Dönem er ve yedek subayların teslim tarihi 10-11 eylül 2018 olarak belirlenmiştir. Bu veriler ise bakanlık tarafından açıklanmıştır.

Polis Olmak İstiyorum

Sizde Polis olmak isteyen bir biriyseniz polis olmak istiyorum ve neler yapmalıyım diye düşünerek yerine getirmesi gereken bazı şartlar söz konusudur. Genel anlamda bu şartlar eğitim, sağlık ve fiziki yeterlilik başlıkları adı altında toplanmaktadır. Polislik, oldukça zorlu, yıpratıcı ve eğitim gerektiren meslek grupları arasında yer almaktadır. Ayrıca adayın ruh sağlığı da, polis olma yolunda dikkatle incelenen şartların başında gelmektedir. Birçok kişi, polis olma şartlarını taşımadığı için mülakatlar sırasında elenmekte ya da görevdeyken istifa etmektedir. Bu meslek grubu için istenilen şartlar, polis alımının gerçekleşeceği okula göre değişkenlik göstermektedir. Fakat hemen hemen her kurum için ortak geçerliliği olan bazı şartlar bulunmaktadır. Polis olmak isteyen bireyler, bir takım sınav ve sözlü mülakatlardan geçerler. Sınavlar genel olarak, bireyin kültürünü ve eğitim seviyesini ölçmek adına yapılmaktadır. Mülakatlar ise, polis adayının fiziki özelliklerini belirlemek ve bu özelliklerin polislik mesleğine uygunluğunu tespit etmek için yapılır.

Tüm Okulların Ortak Şartları

  • Tüm polis okullarının adaylarda aradığı ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktadır.
  • Emniyet teşkilatı tarafından belirlenen sağlık yönetmeliğine göre, polis olmaya engel herhangi bir hastalığı taşımamak
  • Başvurunun yapılacağı tarihte siyasi faaliyet gösteren kuruluşa veya partiye üye olmamak
  • Kamu haklarından yoksun bırakılmış bir durumda olmamak
  •  18 ile 27 yaş arasında olmak
  • Bayanlar için 162 cm, erkekler için 167 cm ölçülerinden kısa olmamak ve istenilen fiziki özellikleri taşımak
  • Terör örgütleri ve bu örgütlerin legal ya da illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına ve mitinglerine karışmış olamamak

Yukarı da bahsedilen şartlar, polis olmak isteyen her ada için geçerlilik göstermektedir. Tüm bu maddelerin yanında okul statüsünde, adayın polislik eğitimi göreceği kuruma özel olarak istenilen şartlar vardır. Ayrıca istenilen bu kriterler, seneden seneye göre de değişkenlik gösterebilir.

Polis Akademisine Nasıl girilir

Belirli zaman dilimlerin de Polis akademisine için yapılan alımlarda nasıl girilir ve neler yapılmalıdır gibi sorular gelmekte, Emniyet Teşkilatı tarafından düzenli olarak yapılan polis alımları devam etmektedir. Bu alımların bir bölümü lise mezunları, diğer bir bölümü ise ön lisans ve lisans mezunları için geçerli kılınmaktadır. Polis akademisine girebilmek için yapılması gereken ilk şart TYT’ ye girmek ve istenilen puanı alabilmektir. İstenilen puan her sene değişkenlik gösterse de, ortalama 280 civarında bir puana ulaşmak gerekir. Daha sonra Polis Meslek Yüksek Okuluna başvuru yapılmalıdır. Söz konusu başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından mülakat için adaya belirli bir tarihte gün verilecektir. Ortalama 2 veya 3 hafta sonra mülakata katılım sağlanmaktadır. Bu mülakat fiziki ve sözlü olarak iki gruba ayrılmaktadır. Ayrıca sağlık konusunda da ayrı bir test uygulanmaktadır.

Fiziki mülakat da, boy ve kilo gibi temel özellikler incelenmektedir. Fiziki mülakatı başarı ile geçen adaylar, sözlü mülakata tabi tutulmaktadır. Burada da psikoloji ölçümleri yapılmakta ve birkaç soru sorulmaktadır. Söz konusu süreçleri başarı ile tamamlayan adaylar, Emniyet Müdürü karşısına çıkarılmaktadır. Müdür tarafından da onay olan polis adayları, intibak eğitimine katılmaya hak kazanmaktadır. Eğitim sürecini de başarı ile tamamlayan öğrenciler, çevik kuvvet ya da güven timi branşlarında göreve başlatılmaktadır. Polis akademisi eğitimleri sırasında farklı sözlü ve uygulamalı dersler söz konusudur. Mezun olmak için, verilen tüm eğitimlerden başarı ile geçmek gerekmektedir.

Polis olmak isteyen adayların işini kolaylaştıran bir kanun da çıkarılmıştır. Polis Akademisine Nasıl girilir, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları yönetmeliğine göre yazlık üniforma giyildiği zaman görünmeyen dövme, yara ve kesik izleri engel bir durum olmaktan çıkmıştır. Ayrıca polis akademisine girme konusunda yapılan mülakatlardan geçemeyen öğrenciler, bir daha ki dönemlerde tekrar başvuru yapma hakkına da sahiptir.