Polislik Başvurusu ve Başvuru Şartları 2019

Sizde polislik başvurusu yapmak istiyorsanız 2019 polislik başvuru şartları nelerdir ve hangi belgeler gereklidir gibi tüm detaylı başvuru için olan sorularınızın yanıtlarını bu yazımız ile öğrenebilirsiniz. Üstelik diğer polis haberleri içinde sitemizden kısa sürede bilgi sahibi olabilirsiniz.

Polislik akademik başvuru için belirli kurallar bulunmaktadır. polislik başvurusu yapılırken sözlü ve yazılı sınavların sonuçları göz önünde bulundurulmaktadır. Her dönem yenilen POMEM sınav sonucun göre polislik başvurusu yapabilirsiniz. Yazılı sınav sonuçlarına ve sözlü sınav sonuçlarına göre yedek ve asil liste emniyet genel müdürlük tarafından hazırlanır.

Başvuru yapacak olan aday sayısı son dönemlerde çok fazla artış olduğu gözlemlendi. Farklı dönemlerde polislik başvurusu yapacak olan adaylar muhakkak dönem harç ücretlerini yatırmalıdırlar. Tüm adayların harç ücretini başvuru öncesi yatırması önemli zorunluluktur. 2018 Mart ayında ilk başvurular alındı. Polislik başvuru sonrası tüm adaylarımız soruşturma içine dahil edilecektir. Bir komisyon tarafında belirlenen yeterlilik ve fiziki kontrol sınavı da olacaktır.

Polislik başvurusu için gerekli beden kuralları olduğunu da es geçemeyiz. Başvuruda fiziki yeterlilik de çok önemlidir. Özellikle POMEM giriş sınavında memur olacak olan adayın fiziki yeterlilik sınavında çok başarılı olması gereklidir.  Polislik başvurusu yapacak olan adayda fiziki dengede önem arz eder. Kondisyonu genelde yüksek olan kişiler seçilirler. Başvuruyu kazanan yedek ya da asil adaylar meslek eğitim merkezine katılırlar.

Polis Özel Harekat Başvuru Yap

Polis özel harekat başvuru sistemini merak eden binlerce aday bulunmaktadır. 2018 yılında özel polis harekat başvuru sayısı yüz binleri aşmış durumdadır. Bunun için online sistemde var olan bir form doldurulur. Harekat alımları için formun muhakkak eksiksiz doldurulması gerekir. Alımda gerekli olan şartlarda bulunuyor. Özel harekat için çok çevik ve atletik bir fiziki yapınızın olması gerekir.

Başvuru için yaş şartı da aranmaktadır. Ayrıca başvuru öncesinde harç ücretini yatırmanız gerekmektedir. Polis alımları için çok detaylı kapsamlı bilgileri polislik akademisi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Polis özel harekat başvuru yapan kişiler fiziksel ve eğitim içerikli sınava tabi tutulurlar. Sınav içinde sizin dengenizi kontrol edeceğiniz hareket platformları söz konusudur. Adayları zorlayan bu sınavda yedek ve asil durumları olacaktır.

Polislik mesleğinde akademik kariyerini yükseltmek isteyenler için ayrıca bir başvuru olduğunu da belirtmek isteriz. Özel polis başvurusu için Kamu personeli seçme ve seçilme sınav sonucu da önem arz eder. Fakat bazı alımlarda KPSS şartı aranmaksızın mülakat ile meslek eğitim merkezlerine alım yapılıyor. Özel harekat polis memuru koşulları diğerlerinden farklıdır. Adayların bu başvuru öncesi tüm parkur içindeki hareketlilikleri kontrol edilir. Bu başvuruda aşırı kilosu olan erkek adaylar dikkate alınmayacaktır.

Özel istihdam birimlerinde görev alacak olan memur personelin KPSS şartı aranmaksızın meslek eğitim merkezine alınması söz konusudur. En az lise veya lise dengi okuldan mezun olan kişiler polis özel harekat meslek eğitim birimine yerleştirilecektir. Bunun için sadece askerliği tamamlamış olma şartı aranmaktadır. PÖH alımları başvurusu adaylardan istenilen belgeler ile birlikte böylelikle tamamlanmış olacaktır. Ayrıca başvuru sonuçları ise siteden online duyurulacaktır.

Polis Akademisi Başvuru

Polislik akademisi başvurusu için yaklaşık 10 bin aday bulunuyor.  Akademik başvuru sonuçları resmi internet sitesi üzerinden yayınlanacaktır. Erkek ve kadın ayarlar başvurabilir. Adaylar sözlü ve yazılı sınava tabi tutulacaktır.  Tüm adaylar aynı zaman da sözlü mülakata katılacaktır. Akademik başvuru için en az ön lisans mezunu olma gerekliliği bulunuyor.

Yurtdışındaki yüksek öğrenim kurumlarından herhangi birinden mezun olan kişilerde başvuru yapabilirler. Ayrıca polis akademisi başvurusu için yükseköğretim kurumu denkliğinde olan yurt dışındaki üniversitelere bağlı ön lisans mezunları da başvuru yapabilirler.

Polis akademisi başvurusunda KPSS belirlenecek olan taban puanı almak gerekir. 2019 yılı içinde yapılacak olan KPSS lisans puanı sisteminde, en az 70,00 puan şartı gerekmektedir. KPSS ön lisans mezunları için P3 puan türüne en az 60,00 şartı olduğunu belirtmek isteriz. Akademik başvuru için kişinin herhangi bir sağlık sorunu olmaması gerekir.

Emniyet teşkilatında görev yapmak isteyenler için gerekli ilgili başvuruların sürelerinde uzatma olmayacaktır. Beden kitlesi ve fiziki şartları uygun olan tüm vatandaşlar başvuru yapabilirler. Ayrıca Polis Meslek yüksekokulu lisans programları alımları için kadın ve erkeklerde boy standartları önemlidir. Polis akademisi başvuru işlemlerinde kadınlar için, 1,62 erkekler içinde 1,67 boy olması gerekir. İlgili uzunluklardan kısa olan kişiler başvuru yapamazlar.

Pmyo Başvuru 2018

Emniyet genel müdürlüğü Pomem ve Pmyo başvurusu için birçok duyuru yayımlamaktadır. Polis akademisi başkanlığınca hazırlanan kuralları kapsayan tüm adayları 2019 Mart itibari ile başvuru takibini yapabilirler. Aday değerlendirme sınavları 25 Mayıs ve Haziran ayı sonuna kadar devam etmektedir. Başvuruda herhangi bir nedenle polislik mesleğinden çıkartılamama gerekliliği bulunuyor. Polislik mesleğinden çıkartılan kişiler Pmyo başvurusu yapamayacaktır.

Adayların geçmiş yıllardaki eğitim ve öğretim hayatı da başvuru öncesinde değerlendirmeye alınacaktır. Sağlık şartları kötü olan bir kişi başvuruda bulunamaz.  Adaylarda TC vatandaşı olma şartı aranmaktadır. Lise veya dengi okuldan mezun olan kişilerde Pmyo 2018 başvurusu yapabilirler. İnternet üzerinden ön başvuru yapılması önemli zorunluluktur. Başvuru öncesinde aday sıkı bir güvenlik kovuşturması ve soruşturmasından geçecektir.

Pomem ve pmyo başvurusu sırasında ahlaka uygun işler yaptığı tespit edilen kişiler kabul edilmeyecektir. Emniyete katılmak isteyen kişiler öncesinde sıkı bir araştırma testine tutulacaktır. Ayrıca 2017 yılında adayın YGS puan değerlendirmesi göz önünde bulundurulacaktır. YGS sınav sistemi üzerinden en az 150 puan almak gerekir. Akademik polislik başvurusu süreçlerinde gerekli olan evrakları sıkı sıkı takip etmekte fayda bulunuyor.

Pomem Başvuru 2018

Pomem başvurusunda yaklaşık 11 bin polis aday olması konuşulmaktadır. Pomem başvurusunda adaylarda KPSS şartı aranmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ön lisans için P3 türünde 70 puandan aşağı puan almamak gerekir. YÖK denkliğine uygun olan tüm üniversiteden mezun kişiler başvuru yapabilirler. Pomem başvuru sonuçları internet sitesinde asil ve yedek adaylar olmak üzere hazırlanmaktadır.

Kanun hüküm ve kararnamelere uygun olan tüm adaylar başvuru yapabilirler. Alım yapılacak olan tüm adaylarda yasa dışı kurallara karışmamış olma şartı aranmaktadır. Üstün eğitim gücüne sahip olan kişilere öncelik verilecektir.  10 bin memur alımı için gerekli olan bu başvurunun süresi uzatılmayacaktır. Kişilerin ölçme ve yerleştirme sınavından 2017 yılında iyi bir puan alması gerekmektedir. En az 150 puan alması gerekiyor. Sonrasında aday yazılı ve sözlü sınavlara alınacaktır.

Pomem bu yıl kadınların da çok ilgilendiği sınavdır. Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi başvuru öncesinde derin bir soruşturma olacaktır. Kadının bu başvuru öncesinde herhangi bir siyasi faaliyete katılmamış olması gerekir. Her adayda olduğu gibi herhangi bir yüz kızartıcı sorunu olmayan kişiler öncelikli seçilecektir.

Polis adayları için yapılacak olan başvuru sisteminin zamanına lütfen dikkat ediniz. Kadınlarda erkek adaylarda olduğu gibi bir mülakat söz konusudur. Mülakat ve fiziki yeterlilik sınavları da bayanlar için uygulanacaktır. Bayan adaylar içinde yaş kontrolü yapılacaktır.

Pomem başvurusu için askerlik görevini tamamlamak gerekir. Başvuruda yaş şartları da baza alınmalıdır. Sağlık durumu yönünden herhangi bir sorunu olmayan adaylara öncelik verilir. Başvuru öncesinde adayların herhangi bir adli kovuşturma içinde olup olmadığı da tespit edilecektir. Başvuruda 18 ve 28 yaş sınırlaması bulunmaktadır.