POLİSLİK MÜLAKAT SINAVLARI

POLİSLİK MÜLAKAT SINAVLARI

Polis meslek yüksekokulu başvurularının tamamlanmasının ardından, adaylara mülakat ve fiziki yeterlilik konusunda bazı yönergeler sunulmaktadır. Fiziki yeterlilik aşamasını başarı ile geçen polis adaylar, mülakat sınavına tabi tutulmaktadır. Ek bilgi olarak, söz konusu adayın fiziki yeterlik sınavından geçmesi için en 60 puan alması gerekir. Mülakat sınavında ise, adaylara, bazı konu başlıklarının yazılı olduğu bir kart çektirilir. Çekilen kartta belirtilen konu için adaya belli bir süre tanınır. Daha sonra komisyon üyeleri, ilgili konu hakkında sorular sormaya başlar. Adayın sorular karşısında verdiği cevaplar kadar, bedensel hareketleri de göz önünde bulundurur. Ayrıca polis adayının mülakatta dikkat etmesi gereken 5 temel nokta vardır.

Değerlendirme Esasları

  • Sorulan soru ve konu hakkında ki bilgi seviyesi
  • Kendisinden istenilen olayı kavramı düzeyi
  • Göstermiş olduğu özgüven
  • Kendisini ifade etme becerisi
  • Beden dilini kullanma kabiliyeti

Bahsi geçen bu 5 kriterin her biri 20 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirme yapılır. Ayrıca adayın bu mülakattan başarılı olması için en az 70 puan alması gerekir. Polis olma konusunun en zorlu süreci olan mülakat aşaması, genel puanın da yarısını oluşturmaktadır. Bu sınavda yapacağınız en küçük hata elenmenize neden olabilir. Adayın sorulara cevap verilen sakin olması ve resmi bir kıyafet ile gitmesi oldukça önemlidir.

Polislik Mülakat Süreci

Polis mülakat süreci, farklı aşamalardan oluşmaktadır. Sırası gelen aday içeri girer ve ortalama 1 saat boyunca evrak işlemlerini tamamlar. Daha sonra boy, kilo gibi fiziksel testlerden geçer. Ardından sağlık kontrolleri tamamlanır ve özel heyet tarafından kurulan parkur aşamasına geçilir. Koşu, atlama ve diğer bedensel hareketleri başarı ile tamamlayan adaylar, polislik yolunda son adım olan sözlü mülakata girer ve süreci tamamlar.