Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir?

Bir çok gencin hayali hava harp okullarına adım atarak güzel bir meslek sahibi olmak, peki okuluna nasıl girilir ve neler yapılmalıdır size bu yazımızda tüm bilgileri aktaracağız. İstanbul’un Yeşilyurt semtinde yer alan Hava Harp Okulu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir

Hava Harp Okulu bünyesinde lisans eğitimi olarak;
Endüstri Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
Elektronik Mühendisliği,

Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanlarında eğitim vermektedir ve ayrıca özendirici uçuş ve askeri eğitim vermektedir. Hava Harp okulundan eğitimini tamamlayıp mezun olan kişiler lisans diplomalarında pilot adayı teğmen sıfatındadır.

Hava Harp Okulu mensubu öğrencilerden okulunu başarı ile bitirenler, uçuş sağlık muayenelerinden sonra İzmir’de eğitim göremeye devam etmektedirler ve orada uçuş eğitimi almaktadırlar. Uçuş eğitiminden bazı sebeplerden ötürü ayrılanlar veya sağlık muayenesinden geçemeyenler, Hava Kuvvetleri bünyesinde yer alan diğer sınıf okullarında eğitimlerine devam etmektedirler.

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir? Başvuru ve Giriş Koşulları

20 Aralık 2017 tarihinde imzalanan protokole göre, 2018-2019 yılları içinde Milli Savunma Üniversitesi’ne 2. seçim aşamalarına hak kazanan öğrencileri tespit için gerçekleştirilen 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı ( MSÜ 2018 ) ÖSYM tarafından yapılacaktır ve değerlendirmesi de ÖSYM’ye aittir.

Harp Okuluna Girmek İsteyen Öğrenci de Aranan şartlar Nelerdir?

Şartlarda ilk olarak aranan özellik gün veya aya bakılmaksızın Harp Okullarına girmek isteyen öğrencinin an fazla 20 yaşında olması, Astsubay Meslek Yüksek Okuluna girebilmek için ise en fazla bu yaşın 21 olması şartı aranmaktadır. Bu okullardan herhangi birisine girmek isteyen bir birey kesiin kayıt tarihine kadar okuduğu mecradan mezun olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra döneme bakılmaksızın 2016- 2017 tarihleri arasında da mezun olmak başvuru için yeterlidir. Bahsi geçen yıllardan daha önce mezun olmuş olan bireyler başvuruda bulunamamaktadırlar.
ÖSYM tarafından yapılacak olan sınava girmek ve giren birey tarafından alt taban puana erişmek başvuru için aranan şartlardandır. Alt tabana ulaşan bireyler tercih vakitlerinde www. msb.govtr adresine girerek tercihlerini gerçekleştirmelidirler. Tercih aşamasında iken başvuru yapamayan öğrenciler 2. seçim aşamasına çağrılmamaktadırlar.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS sınavı ve TYT temel yeterlilik sınavından 150 puan üstü almak ve AYT’den tercih etmiş olduğu puan türünden 180 ve üzeri bir puan yapmış olmak şartlar arasındadır. Bu şartların yanı sıra Sağlık yönetmeliğince belirlenen şartlara uygun bir sağlık testinden geçmeside şartlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir