Jandarma Uzman Erbaş Alımları Yaş Sınırı ve Askerlik Şartı

Yeni yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile birlikte Jandarma uzman erbaş alımında askerlik şartı ve yaş sınırı üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklik sayesinde Jandarma personel alımlarından köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Yapılan düzenlemelerin askerlikle ilgili olan kısmı incelendiğinde 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile askerliği yapmış olmak şartı başvuru koşulları arasından kaldırılmıştır. Bu düzenleme ilk yapıldığında terhis olmak ile ilgili belirsizlik söz konusuydu. Fakat daha sonradan yapılan açıklamaya göre bu belirsizlik giderildi ve terhis şartı da kaldırılarak askerlik ile ilgili hiçbir husus kalmadı. Bu sayede jandarma uzman erbaş alımları ve askerlik arasında herhangi bir bağ kalmamış oldu.

Jandarma Uzman Erbaş Alımları Yaş Şartı

Ağustos ayı itibariyle yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameye göre jandarma uzman erbaş alımında yaş sınırı olarak en fazla yirmi beş yaş sınırı getirilmişti. Yani ek madde 13’te yer alan bilgilere göre yirmi beş yaşını bitirmemiş olan gençler uzman erbaş alımı için başvuru yapabilecekti. Ancak ilerleyen dönemlerde bu yaş sınırı yeterli görülmeyerek değiştirilmesine karar verildi. Buna yönelik olarak çıkarılan 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile yaş sınırında esnetilme yapılarak yirmi beşten yirmi yediye çıkarıldı. İki düzenleme arasında dört ay gibi bir süre olmasına rağmen yapılan her düzenleme personel alımını daha rahat hale getirdi. Bu sayede uzman erbaş alımı için yaş şartı daha esnek hale gelmiş oldu.

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Yaş Ve Askerlik Şartında Değişiklik

Önceki kanun hükmünde kararnamelerde olduğu gibi yapılan düzenlemelerle yeni kanun hükmünde kararnameler yayınlandığı tarih itibariyle yürürlüğe girmektedir. Bundan dolayı aralık ayı itibariyle yapılan son düzenleme ile birlikte 2018 yılı için yeni alımlar bu değişikliklere göre yapılacaktır. Değişiklik kapsamında hizmet görev süresi de en fazla üç yıl olarak belirlenmiştir. Buna göre üç yılını tamamlamış olan tüm personeller uzman erbaş alımına başvuru yapabilecektir.

Yaş ve askerlik şartındaki değişiklik neticesinde uzman erbaş kanununun dördüncü maddesindeki birinci fıkranın a bendinde bulunan üç ibaresi beş, yirmi beş ibaresi ise yirmi yedi olacak şekilde değişmiştir.

Jandarma Uzman Erbaş Alımları Yaş Sınırı ve Askerlik Şartı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir