“Kamyon lastiği” fikriyle büyük atılım


İzmir’de yaşayan öğretmen Ahmet Şerif Sağdıç, önemli bir atılım yaparak, çocukların Matematik dersine olan ilgisini çekmeyi başardı.  Matematik öğretmeni, sınıfa getirdiği “kamyon lastiği” vasıtasıyla, çocuklara “dairenin alanı” konusunu anlattı. Çocukların son derece ilgiyle dinlediğini gören öğretmen, bu fikirden yola çıkarak, “çocukları eğitici ders materyalleri üretme” planını devreye koydu.  Yapacağı eğitici oyuncaklar için, kendi firmasını kurarak üretim yapmaya başladı. Öğrencilerin, derste kullanılan bu materyallerle hem derse ilgisinin artacağını hem de soyut kavram içeren konuları daha iyi öğrenebileceğini açıkladı.

İzmir’deki Matematik öğretmeni Özgün Şerif Sağdıç, Fen derslerinde de materyal kullanımının oldukça önemli bir unsur olduğunu da belirtti. Matematik öğretmeni, eğitici materyallerle öğrencilerin daha kalıcı öğrenebileceğini de vurguladı. Bunun yanında, kullanılacak eğitici materyaller sayesinde, kimya ve biyoloji derslerinin de daha öğretici olacağını belirtti.  Sağdıç, bu eğitici materyal fikriyle ilgili düşüncesini, üniversiteden arkadaşı olan Mehmet Kıvanç’a ilk olarak açıkladığını belirtti. Arkadaşının da Sağdıç’a verdiği destek ile ders için eğitici oyuncaklar üretmeye başladı.

Sağdıç, eğitici oyuncakları üretmeden önce, KOSGEB’İN yurt dışında bu konu ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları inceleme imkânı buldu. Kafasında oluşturduğu gerekli fikirlerle birlikte, kendi organik oyuncak üretimine başladı. Her ders için, farklı materyaller tasarlayan Sağdıç, Matematik dersi için, “matematik yapbozları”, fizik dersi için “kamera obscura” gibi birçok tasarımlarda bulunuldu. Firmanın ortaya koyduğu bu tasarımlar arasında ise, en çok ilgi gören ürün ise “organik kimya seti” oldu. Firma, aynı zamanda çalışmalarına devam edeceğini ve çocuklar için daha iyi ne yapılabilir diye sürekli tasarımlarda bulunduklarını da belirtti. Bundan sonraki süreçte, güneş enerjisi ile çalışan araba üretmeyi hedeflediklerini belirten Matematik öğretmeni, çocuklara yenilenebilir enerji kaynaklarını anlatarak, derslere olan ilgilerini artırmayı amaçladıklarını söyledi. Son derece faydalı, eğitici oyuncak üretimi yapan firma, internet üzerinden de yerli oyuncak üretiminin satışını da yapmakta. İnternet üzerinden yapılan bu satışlarla birlikte, birçok okulun laboratuvarında eğitici oyuncaklar yerini aldı.

Türkiye’de adeta bir ilki gerçekleştiren Matematik öğretmeninin kurmuş olduğu firma, Türkiye’de bu konuda özgün üretim yapan tek firma olmasıyla da büyük başarı yakalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir