Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir?

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir, Kara Kuvvetleri Okuluna girebilmek için bazı bir takım gerçekleştirilmesi gereken şartlar bulunmaktadır. 2018-2019 öğretim yılları zarfında ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan MSÜ sınavu ile öğrenci adayları taban puanlara ve aldıkları puanlara ve yeterliliklerine göre bir yerleştirilmeye tabi tutulacaklardır.

Kara Kuvvetleri Okuluna Girmek İçin Gereken Şart Ve Koşullar Nelerdir?

Ankara sınırlarında yer alan Kara Harp Okulu, kara kuvvetleri için birçok eğitimli ve kalifiye asker yetiştirmektedir. Piyade, topçu, kara alanlarında subayların bu yükssek öğretim sağlayan okulda yetiştirildiği bilinmektedir. Okul geçirdiği zaman zarfında tüm öğrencilerin masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Milli Savunma Üniversitesi asker adaylarını seçer iken oldukça titiz davranmaktadır. Alanalra yöenlik eğitimlerini tamamlayıp çok aşamalı sınavdan geçen adaylar, Kara Kuvvetlerinde subay veya astsubay olabilmektedirler.

Aranan Şartlar;
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Olmak,
Adayların Harp Okulları için en fazla 20, Astsubay Meslek Yüksek Okulu içinse 21 olma şartı bulunmaktadır.
Lise ya da türevleri mecralardan mezun olmak, herhangi bir ilişiğin bulunmaması.
Başvuru zamanında başvuru da bulunmak ve başvurudan sonra yapılacak olan sınava katılım göstermek.
Sınav sonuçlarının ardından verilen tarihler arasındaki süre zarfında www.msb.gov.tr adresinden tercih yapmak.
Astsubay Meslek Yüksekokulları adayları için gerçekleştirilecek olan YKS sınavından 150 ve üzeri bir puan almak.
Harp Okullarına başvuru yapacak adaylar için gerçekleşecek olan YKS sınavından 180 ve üzeri bir puan almak.
Askeri Okullar giriş ve kanun yönetmeliklerine uygun olmak ve şartları barındırmak.
Askeri okullardan herhangi birisine girmek isteyen adayların Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre belirtilen askeri okul sağlık koşullarını karşılamak.

Kara Kuvvetlerinin şartlarının daha detaylı bir şekilde açıklaması ÖSYM’nin sitesinde bulunmaktadır. Oradan daha ayrıntılı bir biçimde şartları öğrenebilirsiniz. İlk aşamada gerçekleştirilecek olan başvuru işlemleri için ÖSYMsitesinin kullanılması başvurularda olduça ehemmiyetlidir.

Sınav Kriterleri Nelerdir?

Sınava katılacak adayların temel yeterlilik testini, Alan yeterlilik testini ve Fiziki yeterlilik testi uygulamalarında başarılı olmaları ve alanına munasib olan puan türünde alt taban puanı yakalamaları gerekmektedir. Askeri Meslek Yüksekokul veya Harp Okulu için en önemli etken, koşul fiziksel uygunluğun bulunmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir