Komşu devletlerde neler oluyor?

Suriye’nin kuzeyinde yer alan AZEZ ilçesindeki katliam son anda önlendi. Geçtiğimiz yıllarda 60 sivilin öldüğü katliamın yıl dönümü de yapılması gereken canlı bomba saldırısı önlendi. Azez güvenlik güçleri tarafından sosyal medya hesabı üzerinden verdiği bilgelere göre Suriye tarafındaki muhaliflerin kontrolünde bulunan AZEZ ilçesindeki eski kullanılmayan mahkeme önünde eylem yapılacaktı. Canlı bomba ile yüklenmiş araç son anda fark edilip önlendi. Kaynaklara göre araç Fırat Kalkanı operasyonun da eğitim verdiği Suriye polis güçleri tarafından önlendi. Bomba yüklü araç kontrollü bir şekilde imha edildi. Bombalı araç hangi ve kimler tarafından getirildiği tespit edilemezken dün ise aracın bulunduğu noktada geçen sene saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlar için anma töreni vardı.

İRAN’ da bir haftaya aşkındır süren protestolarda tansiyon düştü ama bu haftaki Cuma namazı sonrasında birçok noktada gösteriler yeniden başlama endişesi vardı. Ülkede güvenlik önlemleri arttırırken birçok noktada polis kontrolleri yapıldı. Ancak yaşanan korkunun önüne geçilemedi. Çatışmanın yeniden başlanması korkuları haklı çıkartırken göstericiler sokakları ateşe vermeye devam etti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin özel kalem müdürü Mahmut Vaizi cumhurbaşkanının istifa taleplerine sert karşı çıktı. Bir grup üniversite öğrencisinin Cumhurbaşkanının istifasına yönelik kaleme aldıkları mektuplar ile ilgili açıklamasında ‘ ben böyle bir şey duymadım. Bu düşünceleri dile getirenler olayların çıkmasına sebep olanlardır’  ifadesini kullandı. Yaşanan olaylarda 21 kişi hayatını kaybederken, birçok kişinin de yaralı olduğu bilgisi paylaşırdı.

İçişleri bakanı Süleyman Soylu Türkiye-İran sınırlarında yapımı hala sürmekte olan güvenlik duvarına ilişkin açıklamalarda bulundu.  Duvarın yapımının sona ermesinden sonra ve diğer sınır güvenlik önlemleri ile birleşerek gerek düzensiz göç, terör unsurlarının geçişi ve kaçakçılık gibi suçların önüne geçilmesi planlanmaktadır ifadesine yer verdi. Bakan Soylu Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin ve Jandarma Bölge Komutanı Güray Alpar ile geldiği Iğdır ilinde İran sınırında bulunan subaşı Karakolu’ ziyaret ederek sınır bölgesinde incelemeler yapmıştır. 8 aydır sürmekte olan duvar terörle mücadele konusunda kesin çözümler getireceği düşünülmektedir.

Son günlerde bazı yerel basın tarafından halka duyurulan meslek yüksekokul mezunlarının yani 2 yıllık üniversite mezunlarının kısa dönem askerlik yapacağı söylentisi Milli Savunma Bakanlığı tarafından yalanlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir