Kongo’da 15 Tanzanyalı Askerin Ölümü Araştırılıyor

Birleşmiş Milletler yaptığı açıklamada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde barış güçlerine mensup 15 Tanzanyalı askerin öldüğünü açıkladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, saldırıyı “Savaş Suçu” olarak nitelendirdi. Yakın tarihte Barış Güçlerine yönelik en korkunç saldırı olduğunu belirterek kınadı.

Kinshasa’daki Birleşmiş Milletler Barış Güçleri Komisyonu Başkanı Maman Sidioku, saldırının Uganda sınırındaki Beni bölgesinde gerçekleştiğini söyledi. Bu bölgede 2014 yılından beri pek çok operasyon yapıldı. Militan kamplarının çoğu Kongo ordusu ve Barış Güçlerinin yardımıyla yok edildi. Ne yazık ki bu süreçte yüzlerce sivil de hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler bu ölümlerden isyancı grupların sorumlu olduğunu söylüyor.

Tanzanya Hükümeti, ölen askerler için adaleti sağlamak adına olayın kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma yapılmasını istedi. Birleşmiş Milletler Barış Gücü yetkilileri saldırıyı Uganda’da da son üç yıldır aktif olan kendilerini Müttefik Demoktatik Güçler (Allied Democratic Force) adlandıran militan bir grubu sorumlu tutuyor.

Müttefik Demokratik Güçler isimli örgüt, radikal idolojiye sahip bir gruptan ziyaden yağmadan gelen karı düşünen bir profil çiziyor. Örgüt, yakın zamanda Kuzey Kivu’daki madenleri pek çok defa yağmaladı.

Dmitry Titov, eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcı, soruşturmayı yönetmek üzere atandı. Yapılan açıklamada Titov’un gelecekte Barış Güçlerine yönelik gerçekleşecek saldırıları önlemek için rapor hazırlayıp tavsiyeler sunacağı belirtildi. BM yetkilileri aynı zamanda iki Tanzanyalı subayında soruşturma ekibine dahil edileceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler Kongo yetkilileri ile görüşerek ülkedeki güvenlik durumunu değerlendiriyor.

BM Demokratik Kongo Cumhuriyeti İçin İstikrar Heyeti kısaca MUSCO olarak biliniyor. 16 000’den fazla askerler dünyadaki en büyük Barış Gücü misyonudur. Ülkedeki beş ulus arasındaki sorunları ve yabancı düşmanlığını sona erdirmek amacıyla 2000 yılında bölgeye gönderilmiştir. Ancak BM operasyonlarına rağmen çeşitli siyasi ve ekonomik hedefleri olan isyancı milisler ülkede faaliyet göstermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir