KPSS ŞARTI ARANMAYAN POLİS ALIMLARI

Yeni dönem polis alımlarında yapılan değişiklikler KPSS şartının ortadan kalması ve lise mezunlarının da artık polislik başvurularında bulunabilmesidir. Geçtiğimiz yıl çıkartılan kanun hükmünde kararname ile bu önemli iki şart ortadan kaldırılmıştır. Gerekli şartlara uygun olan ve mülakatları başarı ile tamamlamış adaylar 2018 yılında polis okullarına başlayacaktır.

ARANAN ŞARTLAR

Yeni düzenlemelere göre 2018 yılı polis alımları için gereken şartların ilki, söz konusu adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve lise eğitimini tamamlamış veya lise 4. Sınıf öğrenci olmaktır. 18 yaşını, sınavın yapılacağı yılın 1 ekime kadar tamamlamış olması gerekmektedir. Aynı zamanda adayın 26 yaşından küçük olması da, aranan şartlar arsındadır. Bayanlar için 162 cm ve erkekler için 167 cm uzunluğu ve üstü boylara sahip olmalıdır.

Adaylar herhangi bir sağlık sorunu olmamalı ve sağlık yönetmeliğinde belirtirmiş koşulları taşımak zorundadır. Evli erkek adaylar için, eşinin herhangi bir genel ev, randevu evi gibi yerlerde çalışması ve tek başına fuhuş yapması durumunda, söz konusu adayın başvurusu geçerli olmayacaktır. Aynı zamanda adayların, kumar, uyuşturucu ve esrar gibi maddelerden gerek kullanıcı gerekse satıcı sabıkası olmamalıdır. Herhangi adli ve idari soruşturması olan ve herhangi bir suçtan hüküm yemiş adaylar polislik başvurusunda olumsuz sonuç alacaktır. Adayın eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte herhangi bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye olmaması ve kamu haklarından yoksun bırakılmaması da diğer bir maddedir. İşlenen bir suç yüzünden hüküm yemiş olmasına rağmen affa uğramış adaylar başvuruda bulanamayacak ve aynı zamanda adayın güvenlik soruşturması sonucunda temiz çıkması gibi kriterler polislik başvuruların da aranmaktadır. Geçmiş dönemlerde polis okullarında sağlık sorunu nedeni ile polislik eğitimini sonlandıran adaylar yeni polis alımları için başvuruda bulunamayacaktır. Ayrıca adayın silah taşımaya herhangi bir engeli olmaması da gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir