Kuzey Kore “Savaş Sebebi” Olarak Adlandırdı

Birleşmiş Milletlerin Kuzey Kore’ye karşı uygulamaya koyduğu yeni yaptırımlar ülkeyi tam anlamıyla bir ekonomik ablukaya alıyor. Kuzey Kore Dış İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, tedbirleri destekleyenleri cezalandırmakla tehdit etti. Bakanlık bu yaptırımların “Savaş Sebebi” sayılacağını açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi oy birliği ile aldığı kararla Kuzey Kore’ye karşı, gerçekleştirdikleri kıtalarası balistik füze testi için yeni ekonomik yaptırımları devreye sokmuştu. Kuzey Kore’nin ham petrole ve rafine edilmiş petrol ürünlerine erişimi sınırlandı. Ayrıca yurt dışında, çoğunlukla da Çin’de çalışan, Kuzey Korelilere yönelik kısıtlamalarda var. BM kararında rafine edilmiş petrol ihracatını yılda 500.000 varille sınırlandırılıyor ve yurt dışında çalışan Kuzey Koreli işçilerin 24 ay yerine 12 ay içinde ülkelerine dönmelerini şart koşuyor.

ABD tarafından hazırlanan tasarı aynı zamanda Kuzey Kore’ye ham petrol tedarikini yılda 4 milyon varille sınırlıyor ve başka bir nükleer füze denemesi yaparsa daha da azaltmayı taahhüt ediyor.

Kuzey Kore Dış İşleri Bakanlığı resmi haber ajansına yaptığı açıklamada ABD’nin nükleer güçlerinden korktuğunu, bu yüzden de sert yaptırımlar ve baskıyla yıldırılmaya çalışıldıklarını söyledi. Bakanlık, nükleer testlerin kendilerini savunma amacıyla yapıldığını da ekledi. Kuzey Kore 28 Kasım 2017 tarihinde menzili ABD sınırlarını da içine alan başarılı bir nükleer test gerçekleştirmişti. Füze testlerinin ardından Kuzey Kore yaptırımların durdurulamasını istemişti.

Kuzey Kore yıllardır BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına karşı koyuyor. Devam eden nükleer füze programları sebebiyle ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimde hızla tırmanıyor. ABD’li diplomatlar diplomatik çözüm yolları ararken Kuzey Kore liderini baskı altına almak içinde ekonomik yaptırımları devreye sokuyor.

Kuzey Kore ekonomisinin büyük ölçüde bağımlı olduğu Çin her iki tarafa da sukunet çağrısında bulundu. Çin Dış İşleri Bakanlığı barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğini tekrarlarken iki tarafında gerginliği azaltmak için adım atması gerektiğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir