Kuzey Kore uluslararası oyunlara bakın kimi gönderdi

Güney Kore ve Kuzey Kore savaşı yıllardan beri devam etmektedir. Sınırlarında dahi birçok askerleri karşı karşıya cephaneleri dolu şeklinde görebilirsiniz. Savaşa her daim hazır olan bu iki ülke birbirinden ne kadar nefret etse de olimpiyatlarda barışıyor mu sorusunu akıllara getirdi.

Güney’den yetkililer, Kuzey Kore’nin Şubat ayında Güney Kore’de düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyat Oyunlarına bir heyet göndermesi gerektiğini söylüyor.

Ülkeler iki yıldan uzun bir süre içinde ilk kez üst düzey görüşmelerde birleşip heyeti topladılar. Heyet, sporcular, yetkililer ve destekçilerin katıldığı bu görüşme yıllar sonra iki ülkeyi bir araya getirdi. Güney Kore, Kore Savaşı’yla ayrılan insanlar için Kış Olimpiyatları sırasında aile toplantıları düzenlenmesini de önerdi.

Görüşmelerde ne oldu?

Bütün gün devam eden görüşmeler ve gelişmeler Güney Kore yetkilileri tarafından iletildi:

  • Yardım birliği genel sekreteri Chun Hae-sung, gazetecilere şunları söyledi: Kuzey tarafı, üst düzey bir heyet, Ulusal Olimpiyat Komitesi delegasyonu, sporcu, destekçisi, sanatsever, gözlemci, bir tekvando gösteri ekibi ve gazetecileri Oyunlara göndermek istediğini belirtti.
  • Güney Kore, her iki Kore asıllı sporcunun 2006 Kış Olimpiyatlarında yaptığı gibi, Pyeongchang’daki açılış töreninde birlikte yürüyüş yapmalarını önerdi. Güney Kore, her iki ülke için de son derece duygusal bir mesele olan aile toplantılarını, Yeni Yıl tatilinde gerçekleşecek ve bu da oyunların ortasında kaldı.
  • Güney Kore ayrıca askeri konularda ve Kuzey’in nükleer programı üzerinde müzakerelere yeniden başlamayı önerdi.
  • Güney Kore, Olimpiyatlara Kuzeyin katılımını kolaylaştırmak için BM ile koordinasyon içinde ilgili yaptırımları geçici olarak kaldırmayı düşüneceğini söyledi.

Kuzey Kore’nin Güney Kore için önerilerinin hepsine verdiği yanıt henüz bilinmiyor. Kuzey Kore delegasyonu başkanı Ri Son-gwon’un açılış konuşmaları oldukça tarafsız kaldı. Görüşmelerde yeni yıla “iyi bir hediye” getirileceğini ve Kuzey’in “ciddi ve samimi bir tutumu” olacağını umduğunu söyledi.

Her iki ülkeden 5 yetkilinin katıldığı bu görüşmede iki ülkenin liderleri katılmadı. Fakat televizyon CCTV aracılığı ile yeni yılda Kuzey Göre lideri Kim Jong Un, Güney Kore’ye Olimpiyatlar için takımını göndereceğini belirtmiştir. Bunun üzerine Güney Kore Olimpiyat Sorumlusu da, eğer Kuzey Kore gelirse hoş karşılayacaklarını belirtti.

ABD eleştirmenleri, Kuzey Kore’nin bu hareketini Güney Kore ve ABD ittifakını bölmek için girişim de bulunacağını belirtse de Güney Kore, Kuzey Kore ile tekrar eskilerde ki gibi beraber olma çabalarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir