Kuzey Kore Ve Güney Kore Arasında Yaşananlar

Dramatik ve Ani Değişim Neden?

Bir hafta öncesine kadar Kuzey Kore, nükleer savaş ile ABD’yi tehdit ediyordu. Fakat bu sabah Pyongyang’dan bir delegasyon Kuzey ve Güney Kore’yi bölen çizgiyi geçti ve Kuzey Koreli bir heyetin Pyeongchang Olimpiyat Oyunlarına katılıp katılmayacağına karar verdi.

Aylardır gerginlik yaşadıktan sonra ani ve çarpıcı bir değişim neden meydana geldi? Güneyde ki az insan, bunların herhangi birinin Pyongyang’ın konumunda köklü bir değişiklik olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un’un ABD’nin kendisine karşı bir askeri saldırı planladığından dolayı korktuğunu ve gerginliği gidermek için bir şeyler yapması gerektiğine karar verdiğini belirtti. Güney Kore’nin Cumhurbaşkanı Ay Jae İn ise, düzgün bir şekilde Kuzey Kore ile diyalog kurmaya çalışarak hassas bir konuma gitme peşindeler.

 

Son görüşmeler ne zamandı?

2015’e geri dönün. Seul, Kuzey Kore’nin Kaesong Endüstri kompleksinde ortak bir ekonomik projenin askıya alınmasından sonra, Kuzey Kore tarafından bir roket fırlatma ve nükleer denemenin ardından ilişkiler bozuldu. Olay, Kuzey Kore’nin telefon hatlarını kesmek de dâhil olmak üzere Seul ile olan tüm iletişimi sona erdirmesine yol açtı. Bundan sonraki yıllarda da gerginlik artmaya devam etti.

Peki, işler ne kadar kötüleşti?

Kuzey Kore’nin nükleer programının gelişimi hız kesmeden devam etti. Ve ABD Başkanı Donald Trump ile büyük bir diplomatik çatışma yarattı.

Bay Trump ve Kim Jong Un, ABD lideri Bay Kim’i “Rocket Man” diye dalga geçerek ve kendi nükleer düğmesinin “çok daha büyük” olduğunu söyleyip övgülerle öven Trump, Twitter üzerinden kendisine kişisel bir mesaj attı.

Kuzey Kore, ABD’nin bu cevabı üzerine korkmuş olmalı ki kendisine tek ittifak olacak Güney Kore ile ilişkilerini Olimpiyatlar da sıcak tutmaya çalışacaktır. Bu da ABD ile savaş çıkar ise Güney Kore’den yardım alacağı anlamına gelmektedir. Eğer karşılıklı nükleer füze meydana gelirse sadece onlar değil ayrıca Güney Kore dahil tüm çevre ülkelerde zarar görecek. Kuzey Kore korkmaya başladığından beri değiştirdiği ani değişim ve rejim gündemde yerini hala tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir