Meslek Liselerinde Yeni Dönem

Meslek liselerinde eğitime yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetenek dönemi adı altında çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarda Meslek liselerinde bulunan öğrenciler yeteneklerine göre ayrılacak ve öğrenciler bu alanda yetiştirilecek. Bu çalışmaların son aşamasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, buna yönelik olarak stajlar zorunlu hale getirildi, tematik liseler açıldı, devlet sigorta teşviki uygulamasına geçti, iş başında beceri eğitimleri yapıldı gibi açıklamalarda bulunmuştur.

Meslek liselerine yönelik yapılan çalışmaların amacı mesleki eğitimi cazip hale getirmektir. Aynı zamanda sektörlerin ihtiyaç duyduğu iş gücünü de yetiştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Gülay, bu yönde çalışmaların sürdürüleceğini belirtmiştir.

Meslek Liseleri İçin Yetenek Zamanı

MEB Mesleki Ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, meslek liselerine yönelik yaptıkları çalışmanın 2018- 2023 yıllarını kapsayacağını dile getirmiştir. Bu konu üzerine hazırlanmış on beş maddelik plan yapılmıştır. Bakanlık olarak bu konuda hem bakanlığın hem de sektörün isteği göz önünde bulundurularak çalışma yapılmaktadır.

Yapılan çalışmanın duyurulması için ülke çapında lise yerleştirmelerinden önce tanıtım kampanyası başlatılacaktır. Bir mesleği olan bir insan, iki mesleği olan iki insan sloganıyla hareket eden bakanlığımız çocukların meslek sahibi olmalarına önem vermektedir. Bunun için meslek liselerine olan talepte azalma değil artma yaşanması için gayret gösterilmesi gereklidir.

Gençler İçin Yetenek Test Merkezi

Uzun yıllardır meslek liselerine yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Gülay, öğrencilerin yetenekleri üzerine eğitim alabilmeleri için Hacettepe Üniversitesi, İŞKUR ve MEB’in ortak çalıştığını dile getirmiştir. Çalışmalarda son aşamaya gelinmiş ve öğrencilerinin yeteneklerinin boşa gitmemesi hedeflenmiştir.

Meslek liselerine yetenek dönemi kapsamında MEB 800 öğretmen ve ortalama bin öğrenci ile on tane mesleki alanda çalışmıştır. Bunun için meslek liselerine yetenek merkezi oluşturmak planlanmaktadır. Burada öğrencilerin kabiliyetlerine göre yerleştirilmesi sağlanacaktır. Öğrencilerin liseye başladıkları dokuzuncu sınıf itibariyle yetenekleri öğrenilecek ve senenin sonunda öğrencilere yetenek merkezinde yaklaşık bir buçuk saat süren test yapılacaktır. Böylelikle her öğrenci kendi yeteneğine uygun alanda eğitim görme fırsatı elde edebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir