Mormon Kilisesi Başkanı hayatını kaybetti

Mormon Kilisesi Thomas S. Monson’ın Salt Lake City’deki evinde hayatını kaybettiğini belirten bir bildiri yayınladı. Kilise Liderlerinin cenaze törenine kadar Monson’ın halefini seçmesi bekleniyor. Monson, 50 yıldan uzun süre Mormon Cemiyetinin yönetiminde üst seviye görevlerde bulundu. 2008 yılında ise Kilise Başkanı Seçilmişti. Günümüz Mormon Cemiyetinde en çok tanınan figürlerden bir tanesiydi.

Thomas S.Monson 22 yaşında kilise piskoposu olmuştu. 36 yaşında ise Mormon Kilisesinin en genç Elçi’si oldu. Kilise Başkanı olmadan önce kendinden önceki üç başkana da danışmanlık yapmıştı. Mormon Kilisesi’ni “On İki Havariler Kurulu” olarak adlandırılan din adamları yönetiyor. Kurulun en eski üyesi Russell M.Nelson yeni başkanlık için en muhtemel aday olarak görülüyor.

Monson Amerika kamuoyunda yardım organizasyonlarına desteğiyle biliniyor. Aynı zamanda eşcinsel evliliğe en yüksek sesle karşı çıkanlardan biriydi. 2008’de Kaliforniya’daki eşcinsel evliliğin yasaklanmasına yönelik kampayaya Monson’ın çağrısı üzerine pek çok Mormon bağışta bulunmuş ve desteklemişti. Daha sonraları ise Monson eşcinsellere karşı olan dilini yumuşattı. 2015’te ayrımcılığa yönelik çıkan yasaya destek verdi. Bu yasa eşcinsellere yönelik koruma sağladığı gibi dini inançlara yönelik ayrımcılığı da kapsıyordu. Aynı yılın sonunda Monson eşcinsel bireylerin çocuklarının vaftiz edilmesini yasaklayarak büyük tepki çekti.

Mormon Cemiyetin içinde ise samimi ve alçakgönüllü bir lider olarak görülüyor. Monson yıllara boyunca konferanslar düzenledi ve İnancın Önemi hakkında konuştu. Sürekli yaptığı hastane ziyaretleri de cemiyeti tarafından büyük takdir görüyordu.

Monson Mormon Kilise’sinin tarihi ve doktrininin halka açık ve şeffaf olması gerektiğini düşünüyordu. Kilise tarihi müzesini yenileyip Joseph Smith ve eşleri ile ilgili bir sergi açtırdı. Bu davranışı çok eşlilik doktrinini onayladığı şeklinde yorumladı.

Mormonların küreselleşme politikası Monson döneminde de devam etmiştir. Mormonlar üye sayısını 15 milyona yükseltmiştir ki bunun yarısı ABD dışında yaşamaktadır.

Monson’ın yerini alması beklenen 93 yaşındaki Nelson, Nisan 1970’den beri Havariler Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Mormon geleneklerine göre yeni başkan kendine iki danışman seçecek ve böylece kilisenin hiyerarşisinin en üstü olan başkanlık makamı tamamlanmış olucak. Monson’ın danışmanları Eyring ve Uchtdorf aday gösterilmekdikçe seçilemiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir