PMYO bulunan iller 2018 güncel

Günümüzde 2018 güncel tarihimizde yaşanan olaylar doğrultusunda birçok ilde PMYO kapatıldı, ve PMYO Bulunan İller geçmişte hemen hemen her yerde bulunmakta olan bu meslek yüksek okulları günümüzde oldukça azalarak sayılı yerlerde kalmış durumdadır. Kapatılmakta olan polis meslek yüksek okulları yerine günümüzde polis meslek eğitim kurumları oluşturulmuştur.

Bu durumda pek çok polis meslek yüksek okulu adayı mağduru durumda kalmaktadır. Son durumda ise şunu söyleyebiliriz ki, lisede eğer meslek yüksek okuluna gitme ihtimaliniz bulunmuyor ise lisans eğitiminden sonra size yakın bir polis meslek eğitim kurumunda eğitim alabilirsiniz.

PMYO Bulunan İller

PMYO bulunan iller 2018 güncel yerler konusuna değinildiğinde liste haline getirilmiş çok iyi meslek yüksek okulları hala günümüzde de bulunmaktadır. Gerçekleşmekte olan polis meslek eğitim merkezleri ile azalma gerçekleşmiş durumdadır aynı zamanda ilerleyen yıllarda biraz daha azalma meydana gelecek gibi görünüyor.

Güncel olan polis meslek yüksek okulları şöyledir:

·         İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu

·         Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu

·         Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu

·         Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu

·         Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu

Bunlar dışında maalesef günümüzde aktif olan polis meslek yüksek okulu bulunmamaktadır. Bu birçok öğrenciyi mağdur ederken bazı durumlardan da yerini meslek eğitim merkezlerine bırakması oldukça avantajlı bir durum oluşturmuştur.

Polis Meslek Yüksek Okulları Ne İşe Yarar

Polis meslek yüksek okullarında emniyet tarafından, öğrencilere polisliğe dahil 2 yıllık gelişmiş bir eğitim imkânı sunulmaktadır.

Bu okul ön lisans düzeyi ile eş değer olup ücretsiz olarak barınma, eğitim, yemek, üniforma ve sağlık ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığı bir eğitim yeri olarak hizmet vermekte olan bir kuruluştur.

Polis meslek yüksek okullarının amaçları şöyledir:

·         Atatürk ilkeleri doğrultusunda milliyetçi, demokratik,

·         Devletin bir bütün olması ve bütünlüğü,

·         Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görevlerini gerçekleştirmesi,

·         Türk milletinin maneviyatını ve ahlaklılığını taşımaya,

·         Türklüğün şerefi ve namusuna,

·         Toplum yararı için çalışmaya,

·         Aile, millet sevgisi,

·         Polisliğe yararlı bir polis yetiştirmek,

·         Anayasaya sahip çıkacak,

·         Mesleğin kültürüne sahip olacak,

·         Beden ve aklını kullanabilecek,

·         Polisliği kanuna uygun yapabilecek,

·         Sorumluluk sahibi olabilme, gibi özellikleri öğrencilere verebilmek bu doğrultularda yetiştirmeyi amaçlamaktadır.  Polis meslek yüksek okul günümüzde oldukça sevilmekte olan bir kuruluş iken son zamanlarda maalesef popülerliğini kaybetmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu polis meslek yüksek okullarının yerini alan polis meslek eğitim merkezlerine olan ilgi de gün geçtikçe artış göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir