PÖH Sözlü Mülakat Soruları 21. Dönem POMEM Özel Harekat Mülakat Sınavı

PÖH Sözlü Mülakat Soruları 21. Dönem POMEM Özel Harekat Mülakat Sınavı

13 bin polis adayı için alımların devam ettiği 21. Dönem sürecinde, sınavların ilk aşamasını evrak teslimi, sağlık taraması ve yeterlilik parkuru ile ilgili uygulamalar 11 Kasım 2017 tarihinde sona erdi. Bu sürecin ardından beklenen mülakatta sorulacak soruların neler olabileceğini de paylaşarak, bu konuda yardımlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

21. Dönem POMEM Sözlü mülakat soruları nelerdir?

Mülakat sorularına baktığınızda ilk etapta kendinizi tanıtmakla başlatacaklardır. Neden polis olmak istediğinizi açıklamanızı isteyeceklerdir. 15 Temmuz olayları hakkında düşünceleriniz sorulabilecektir. Polis olmadığınızda diğer alternatiflerinizin neler olabileceğine değinilecektir. Cumhurbaşkanlığı sisteminden, Zeytin Dalı Operasyonundan, demokrasi nöbetinden ve diğer adaylara göre farklılıklarınızdan bahsetmeniz istenebilecektir. Neden tercih edilmeniz gerektiğinin de bu konuda sorulabilecek sorular arasında yer alabileceğine değinebiliriz.

Bunun dışında Bürokrasinin ne olduğuna dair, darbe girişimi hususunda, takip ettiğiniz gazete veya okuduğunuz kitaplar hakkında gerekli detaylara değinmeniz istenebilir.

Sosyal medya paylaşımlarınızdan söz etmeniz istenebilir ve Polis teşkilatının amaçları sorulabilir. Sosyalleşmenin amacı, Polisliğin tanımı, İstiklal Marşı, TBMM’nin açılışı da yöneltilecek olan sorular arasında yer alabilir.

Dede Korkut kimdir, Sayıştay hakkında bilgi verebilir misiniz, Siyasi parti ne demektir, Referandumun anlamı nedir gibi soruların gelmesine karşı da hazırlıklı olmalısınız.

Bununla birlikte temel eğitim konularında kullanılan uçakları, Antropolojiyi ve üye olduğunuz dernek veya kuruluşları sorabilmektedirler. Bu konulara karşı kendinizi geliştirmeli ve bilinçli olmalısınız. Bu sayede mülakattan geçme şansınız da daha yüksek olacaktır. Bu soruların daha fazlasını bulabileceğiniz uygulamaları indirerek, hazırlık aşamalarınızı hızlandırmayı da başarabilirsiniz.

21. Dönem POMEM sözlü mülakatına nasıl çalışır?

POMEM sınavları arasında en belirleyici unsur olarak sözlü mülakatlar karşınıza çıkacaktır. Burada alacağınız yüksek bir puan sayesinde, kazandığınızın resmileştiğini görebilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak geçmişte paylaşılan sorulara çalışabilirsiniz. Hangi soru kalıplarının daha fazla sorulduğuna dikkat ederek, bu konuda verilen bilgileri inceleyebilirsiniz. Böylece adayların yaşadıkları süreçler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arkadaşlarınızdan neden polis olmak istediklerine dair yanıtları sesli olarak dinleyebilir, jestlere veya mimiklere çalışabilir ve diksiyon ile ses tonunu da ayarlamaya çalışabilirsiniz. Bu konuda kendinizi geliştirmeniz son derece önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir