Polislik Haberleri

POLİS ADAYI GÜVENLİK TAHKİKATI NEDİR

Polislik okuluna başlayan adaylarda okula başladıktan sonra yapılan en önemli iş güvenlik soruşturması yani güvenlik tahkikatıdır.

Polis Adayına Tahkikat Nasıl Uygulanır?

Polis okullarının herhangi birinde okumakta olan öğrenciye, okula başladıkları ilk andan itibaren gerekli güvenlik tahkikatları yapılır. Güvenlik tahkikatında, birinci dereceden akrabalar ilk olarak incelenir burada önemli olan kişi ise kendidir. Kişi ile ilgili detaylı bir araştırma yapıldıktan sonra illegal gruba üyeliği var mı? diye bakılır daha sonrasında ise arkadaş çevrenizde veya daha farklı şekilde güvenlik tahkikatı yapılır. Günümüzde polis adaylarına yapılmakta olan güvenlik tahkikatı ile ilgili adaylar sorgulandıklarında ilk bakılan feto olaylarıdır. Bundan dolayı oldukça dikkatli ve titiz biz soruşturma geçirilir. Feto ile ilgili dershane ve benzeri bir olayınız bulunmuyor ise sorun oluşmaz fakat birinci derece aile yakınlarınızın feto ile ilgili sorunu varsa bu sizin elenmenize sebep olabilir.

Güvenlik Tahkikatına Kimler Dahildir?

 

Güvenlik soruşturmalarında yapılmakta olan soruşturma genelde tüm aileyi kapsamaktadır ancak arkadaşlardaki çevreye de arada bakılır, örnek verilecek olursa ailenizde dayınız birini   yaralayıp ceza evine girmiş ise bu olay polisi etkilemez fakat yanınızdaki arkadaşlarınızın Feto ile ilgili bir alakası ver ise bu size çok büyük bir sorun oluşturur.

 

Güvenlik tahkikatında yapılan soruşturmada eğer olumsuz bir sonuç alınırsa okula gelen polis adaylarının son günü bile olsa okuldan atılır, polis olmaları engellenir. Gerçekleşen bu durumun herhangi bir telafisi olanlar bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra güvenlik tahkikatının elenenler için yapacak bir şeyde yoktur genel olarak soruşturma olumsuz denir ve konu kapanır.

Sonuçları olumsuz olan adayların yapabileceği tek şey güvenlik mahkemelerine başvurmaktır, ama bunun sonucunun da olumlu olacağı beklenmemektedir.

Polis Adayı Güvenlik Tahkikatında Ne Önemlidir?

İlk olarak 15 Temmuz darbe girişiminden dolayı Feto ile ilgili olan bağlantılar var mı yok mu diye bakılır, daha sonrasında ise başka örgütlerle ilişkisi var mı? Diye bir araştırma söz konusu olur.

Adayların bu yönde olumsuz bir durumu yoksa komisyon önüne sağlık raporu, fiziki aktivite raporu ve güvenlik dosyası verilir.

Şöyle ki polis adaylarının tüm sosyal medya hesaplarından tutun tüm çevresinde kapsamlı bir araştırma yapılır mevcut olan fikir ve devlet işlerinin ne olduğu araştırılır. POMEM mülakat sonucunda aday değerlendirilirken bu ölçüte bağlı olup olmadığına da oldukça dikkat edilir. Eğer uygun değilse elenir, günümüzde eğitimde uzaklaştırma alan ya da elenen adayların en büyük sorunu bu olmaktadır.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Sitede yer alan polis haberleri, polis maaşları, polis alımları, güncel polis haberi, askeri bilgiler, astsubay, erbaş gibi görevler de yapılacak konular, gereken evlatlar, polislik alımları ve mesleklerin maaşları hakkında bilgiler verilerek ziyaretçilerimizin merakını gidermek istemekteyiz. Polislik yada askerlik gibi mesleklerde bağlantınız bulunuyorsa konuların altından yorumda bulunarak tüm halkımızın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Polishaberi.net olarak gündemde ki konuları da paylaşarak gündemden geri kalmamanızı sağlamaktayız.