Polis Akademisi Eğitimi ve Süresi Ne Kadar?

Emniyet teşkilatına katılmaya hak kazanmış olan polis adaylarına, çeşitli eğitimler verilmektedir. Polis Akademisi Eğitimi ve Süresi Ne Kadar bu eğitimler, halkla ilişkiler, sosyal psikoloji ve hukuk dersleri gibi temel konu başlıkları adı altında gerçekleştirilmektedir. Polis akademisinde verilen teorik eğitimlerin yanında, uygulamalı dersler sayesinde de meslek bilincinin aşılanması sağlanmaktadır. Yine meskun mahal, toplumsal olaylara müdahale ve suçlu yakalama teknikli gibi, temel bilgiler uygulamalı eğitimler sırasında öğretilmektedir. Polis akademisinde adaylara verilen atıcılık eğitimi, tecrübe kazandırılma noktasında uygulanmaktadır. Bu eğitimlerin amacı, hızlı silah çekme, silah tutma teknikleri, silahla yürüme be koşma gibi konular da kendini geliştirmesi sağlanmaktadır.

İntibak Eğitimleri Ve Süresi

Polis meslek yüksekokullarında verilen intibak eğitimleri, tüm sınavları başarı ile geçen polis adaylarına yöneliktir. Ayrıca bu eğitimler, okuldan okula da değişkenlik göstermektedir. Polis meslek yüksekokulu sınavlarını kazanan adaylar, okula teslim olması için gereken süre içerisinde geçici kayıt işlemlerini tamamlarlar. Kayıttan sonra gelecek ilk pazartesi intibak eğitime başlar ve bu eğitimi 2 hafta boyunca alır. Pazartesi günü başlayan intibak eğitimi, 2. Haftanın Pazar gününe denk gelen tarihte son bulur.

İntibak Eğitiminde Neler Yapılır?

Polis meslek yüksekokulunu kazanmış ve geçici olarak kayıt yaptırmış adayların 14 günlük intibak eğitimi başlar ve bu sürede ortalama 5 gün içerisinde sağlık raporu işlemleri tamamlanır. Sağlık raporunu alan polis adaylarına okul içerisinde uyulması gereken kurallar teker teker anlatılır. Kıdem ve alt-üst ilişkileri konusunda bilgi verilir. Üst rütbeli polisler ile nasıl iletişim kurulması gerektiği, yatak düzeni, eğitim planı, disiplin, davranış, tekmilin nasıl verilmesi gerektiği ve tören yürüyüşü gibi birçok konu başlığı, 14 gün içerisinde adaya anlatılır. Ayrıca genel bir meslek tanıtımı da, yine intibak eğitimi sırasında uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir