Polis Akademisi Şartları ve Kaç Yıl Eğitim Süreci

Kaliteli bir eğitim alarak polis akademisi ile eğitim süreci kaç yıl olacağı konusunda düşünceniz varsa polis akademisi hakkında şartları, eğitim süreci bilgileri bu yazıda aktarılacaktır. Polis akademisi başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 23.dönem için Ponem kapsamında 10 bin polis memuru alımı yapılacağını duyurdu. 22 Temmuz’da yapılması planlanan KPSS sonrasında genel şartlar ve detaylar yayınlanacak olup, adaylara gerekli bilgiler verilecektir. Yapılan bu açıklamaya göre meral edilen ilk konu, memur alımı KPSS ile mi yapılacağıdır. Açıklamanın detaylarında bu konu da cevaplanmıştır.

Açıklamanın Detayları

Polis akademisine bağlı olarak yapılacak olan 23. Dönem personel alımlarında lisans ve ön lisans kurumlarından mezun olma şartı aranacaktır. Başvuru yapacak olan adaylar, söz konusu şartı yerine getirmelidir. Ön başvuru tarihleri ve mülakata ilişkin esasla KPSS’ den sonra Polis Akademisi Başkanlığına ait olan resmi web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Alımlar Hangi Kpss İle Yapılacak?

Lisan mezunları için 22 temmuz tarihinde yapılacak olan Kamu Personel Seçme Sınavının sonuçları 31 Ağustos’ da açıklanacak. Bu nedenle, polis akademisi başvurusu için 2016 ve 2017 yılında alınan KPSS puanı geçerli olacaktır. Resmi kaynaklanan yapılan bir diğer açıklamaya göre, 23. PONEM eğitimleri Eylül ayında başlanacaktır. Ayrıca ön lisans mezunlarının 23. Dönem PONEM başvurularında 2016 yılında alınan KPSS puanı dikkate alınacaktır.

 

Genel Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

18 yaşını tamamlayan bireylerin, 31 aralık tarihine kadar 26 yaşından gün almamış olmak

Sabıkasında hırsızlık, yolsuzluk, cinsel istismar ve devlet bünyesinde çalışmasına herhangi bir engel olan suç unsuru bulunmamak

Alkol, uyuşturucu ve uyarı madde kullanımı nedeni ile tedavi görmüş olmamak

Polis eğitim sürecinin başlangıcı itibari ile herhangi bir siyasi partiye üye olmamak

Silah taşıma veya silahlı görev yapma konusunda hukuki bir engeli bulunmamak

Polis olmasına engel yaratıcı fiziki ve ruhsal bir sağlık sorunu bulunmamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir