Polis Atamaları ve Tayinleri Ne Zaman Yapılır?

Polis Atamaları ve Tayinleri Ne Zaman Yapılır?

Emniyet genel müdürlüğünde gören yapan polis atamaları, görev süresi dâhilinde an az bir kere doğuda hizmet verme zorunluğu vardır. Söz konusu görev yeri ise, EGM tarafından belirlenmektedir. Bir yıllık şark görevini yerine getiren polislere tayin hakkı tanınmaktadır. Özellikle de son yıllarda yaşanan terör olayları nedeni ile doğu bölgesinde ciddi bir güvenlik açığı olduğu tespit edilmiştir. Emniyet müdürlüğü ise, bu açığının giderilmesi için sayı belirlemekte ve batı illerinde görev yapan polisleri, doğu bölgesine doğru çekmektedir. Ancak geçerli bir mazereti olan memurlar, şark görevini erteletebilmekte ve personel Şube Müdürlüğüne beyan dilekçisi vermektedir. Erteleme için tanınan süre bir yıldır. Ancak dilekçesi kabul edilmeyen ve İbka vermeyen polisler ise, kişisel tercihleri göz önünde bulundurularak doğu illerine atanmaktadır. Ataması tamamlanan polisler, görev yapacağı yeni illerde belirtilen süreyi tamamladıktan sonra, tekrar batı illerine gönderilmektedir.

Polis Atamaları Ne Zaman Yapılır?

2018 yılı polis tayin ve atamaları şubat ayında yapılmıştır. Ayrıca atama süresi, mayıs ayına kadar devam etmektedir. Bu süre içerisinde, polisler görev yapmak istedikleri iller Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirmelidir. Ataması tamamlanan polisler bir yıl, gönderildikleri illerde bulunur. Diğer polisler işe şark görevi için doğu illerine gönderilir. Ayrıca şark görevi sonuçları, belli bir tarihte açıklanmaz. Ancak ortalama bir değer verilmesi gerekirse, söz konusu sonuçlar haziran ayı içerisinde belli olur. Polisler tayinlerinin çıkması durumunda, kısa bir süre içerisinde istenilen yer değişikliği gerçekleşir.

Tayin şartları

Tayin isteyen polislerin, şark görevini yerine getirmesi gerekir.

Görev süresi dolmayan memurların, geçerli bir mazeret beyan etmesi gerekir( eşi, ailesi, çocuklarının eğitim durumu gibi)

Atamanın istenildiği ile ve ilçede memur açığının olması gerekir.

Görev yaptığı bölgede ki kaldığı süre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir