Polis 2019 Maaşı ve Birimlerin Maaşları

Güncel polis maaşları merak edilen bir konu ve maaşları hakkındaki tutarlar, maaşları bölgeye göre farklılık gösterse de polis olanların 2019 yılında minimum güncel maaşı için belirlenen miktarları bulunmaktadır. Bu yazımızda polislerin aldığı zamlar ile birlikte son durumları ile ilgili olarak bilgiler verilecektir. Ocak 2018 Enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonrasında belirlendi ve polis maaşları için memurların 2018 yılında alacakları yeni maaşlar geçen yıl maaş oranına göre %3,03 oranında artış gösterdi. Polis memurun görevine uygun maaşlar hakkında bilgi verilerek polis haberleri hakkında yazılarımıza devam edeceğiz.

Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde görev alacak olan memur polisin ve komiserlerin maaşları artan enflasyon oranından etkilendi. Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde bilindiği üzere her dönem yeni alımlar da yapılmaktadır. Asayiş ve güven sağlanması üzerine her dönem yeni alımlar için maaşlar belirleniyor.

Polis memur maaşı 2018 yılında en düşüş 3,986 TL en yüksek ise, 4,895 civarında belirlendi. Polis memur maaşlarında katsayı oranlarında değişiklik olması muhtemel durumdur. Maliye bakanlığından gelen verilere göre, geçen yılın ikinci yarısına göre 1,25 oranında artış söz konusudur. Aylık taban katsayısı ise memurun görev aldığı birime ve yaptığı mesai saatine göre değişim göstermektedir.

Polis Maaşı 2018

Polis maaşı belirlenmesinde memurun görevi ve unvanı yukarıda da belirttiğimiz gibi çok fazla önem arz eder. Kamu iktisadi alanında sözleşmeli çalışan memurların ücretlerinde de artış yapıldı. Baş komiser maaşlarında ise 2018 yılının ikinci yarı yılında toplamda 1,35 civarı artış yapıldı. Polis maaşı 3,986 en düşük oran iken 2018 ikinci yarıyılına göre artış gösterebilir.

Polisin rütbesi maaşını belirlemek için yeterli değildir. 2018 yılında maaşlar belirlenirken aynı zamanda polisin lisans durumu da önemsenmektedir. Lise veya üniversite mezunu olan bir memurun elbette ki aldığı ücret birbirinden farklılık gösterecektir.

Kamu Personeli sınavı sonuçlarının da baza alındığını belirtmek isteriz. Sınav sonucu yüksek gelen memurun derecesinde ve aldığı maaşta ücret değişikliği yapılmaktadır. Ayrıca sözleşmeli çevik kuvvet polisleri, özel harekat polis veya sivil polislerin maaşlarında geçen yıla oranla artış olmaktadır.

Polis Maaşı Hesaplama

Polis maaşlarında hesaplama yılda iki kere yapılır. İki kere yapılan ücret değerlendirmesi yılın ilk ayı ve Temmuz ayı itibari ile gerçekleşir. 2018 yılında Temmuz ayı itibari ile polislerin maaşları tekrar yenilenecektir. 2017 yılında 165,24 TL olan asgari geçim indirimi yeni yılda 189,90 TL üzerinden hesaplanacaktır. Polis maaşı hesaplarken eş ve aile yardımı toplu hesaplanıyor. Asgari geçim indirimi ve enflasyon oranı temel alınarak bir tablo üzerinden aylık net belirleniyor.

Polislerin aldığı maaşı hesaplamak için yardımcı olan tabloda memurun tüm bilgileri yer almaktadır. Ocak 2018 ve Temmuz 2018 olarak her iki yılda bir değişik maaş strateji olduğunu bildirmek isteriz. Ocak 2018 yılında en düşük 3,846 TL oranı belirlen ücret söz konusudur. Ayrıca özel harekat ve çevik kuvvet içinde görev alan polisin maaşının hesaplanması için farklı bir formül kullanılır.

Polis maaşlarına ek olarak görev tazminatları da verilmektedir. Özellikle PKK, veya farklı bir örgüt ile ile çatışma halinde olan özel harekat polislerinin maaşları en düşük, 4,560 TL’dir. Polis maaşları hesaplanırken Doğu veya Batı görevi dışında polisin olduğu konum değerlendirilmektedir. Örneğin Doğu’da teröristler ile sıcak bir çatışma içinde olan polis en düşük 3,840 TL almaz. Her an canı ile tehdit içinde olan polisin en düşük maaşı 5000 TL altında olmamalıdır. Sizlere belirttiğimiz rakamdan bile yüksek olmalıdır.

Yunus Polis Maaşı

Polislikte maaş belirlemesi yapılırken görev çok önemlidir. Olay mahalline çok hızlı şekilde giden ve olayı anlamak için çaba gösteren polislere yunus adı verilir. Son zamanlarda olay yerine en hızlı şekilde intikal etmek için hareket den bir polisin maaşında artış olduğunu belirtmek isteriz. Polislerin hepsi kutsal bir görev altındadır. Yunusun mesaiye kalması durumunda saat başı ücret ödemesi yapılır.

Yunus olarak tabir edilen polisin maaşları da enflasyonun verisinden etkilenir. Yunus polis memur maaşı kişinin lisans ve ne kadar saat mesai harcadığına göre de farklılık göstermektedir.  Şehir içi trafikten etkilenmeden işini seri şekilde yapan polisin en düşük maaşı 3,986 TL’dir. Yunus polisler içinde aile geçim indirimi geçen yıla oranla 22, 20 oranında artış gösterdi. Aile yardım ödeneği ile birlikte toplamda 4,201 TL civarında aylık ödeme yunus polislere yapılmaktadır. Eğer sizde yunus polisi olmak isityorsanız yunus polisi şartları için konumuza gidebilirsiniz.

Sivil Polis Maaşları

Polisliğin kutsal bir meslek olduğunu belirtmek isteriz. Sivil, harekat, yunus, baş komiser veya özel harekat hangi konumda olursanız olun bu meslek gerçekten çok ilgi çekici ve kutsal bir meslektir. 2018 yılında açıklanan enflasyonun verisine göre sivil polis maaşlarında değişiklik yapıldı. En fazla merak edilen sivil polis maaşları ne kadar sorusudur. Şimdiki paragrafımızda ise sizlere sivil polis memuru maaşı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sivil polislerin maaşları güvenlik seviyesini en üst düzeyde tutmak adına biraz attırıldı. En düşük sivil polis memur 4,201 TL almaktadır. Temmuz 2018 yılı itibari ile en düşük kamu polis memuru sivil polisin maaşı 4,369 TL üzerinden hesaplanır. Sivil polisler de yunuslarda olduğu gibi mesai başına yani ek mesai başına ücret artışı yapılır.

Batıda veya doğu bölgesinde görev yapan sivil polisin maaşı değişim gösterebilir. Doğuda görev yapan bir sivil polis memur 400 veya 500 TL arasında değişen görev tazminatı ücreti alır. Fakat batıda ise görev tazminatı 100 Tl gibi bir rakamı simgeler. Normal bir sivil memurun en düşük maaşı ise, 3,452 Tl gibi bir rakamdır.

Özel Harekat Polisi Maaşları

Özel harekat polislerin maaşları 2018 yıl boyunca değişti. Güney Doğu ve Suriye bölgelerine yapılan özel hareket süreçlerinden dolayı maaşlarda artış söz konusudur. Devletin özel harekat polis maaşlarında ki düzenlemeler enflasyon verilerine göre hesaplandı. Özel harekat polisi maaş hesaplanmasında dikkat edilen çok önemli bir detay vardır. Özel harekat polisin maaşının hesaplanmasında ülkemizin doğu veya batısında olması önemli bir gerekliliktir.

Doğu bölgeleri görev yapan memuru zor durumda bırakabilir. Dolayısıyla ücretlerde saat başında değişiklik yapılır. Ayrıca Doğuda grev yapan özel harekat veya sivil memuru saat başına iki kat maaş alır. Özel harekat polisin korkulu rüyası haline gelen teröristlerdir. Eğer teröristlerle çok fazla çatışma halinde olan polis varsa ilgili memurun maaşı ayrıca değerlendirilir.

Terör ile mücadele eden bir polisin bakıldı zaman maaşı zaten yüksek olması gerekir. Burada belirtmek istediğimiz bir konu ise şudur. Ortaokul veya ilkokul mezunu olan özel harekât polisi eğitimli bir polistir. Ülkemizin herhangi bir yerinde de görev alabilir. Zaten özel hareket olmak için illaki üniversite okumak gerekmemektedir. PÖH maaşları emniyet ve maliye bakanlıkları tarafından belirlenir.

Özel harekat polisi maaşları her yılın iki çeyreğinde belirlenir. Özel harekat yapan polis, maaşı herkesin merak ettiği bir konudur. Özel harekat emniyet genel müdürlüğü biriminin en gözde olan bölümüdür. Özel harekat doğu bölgelerinde görev alabilir. Diğer birimlere göre farklı birimdir. Özel harekat birimi polis memuru kısaca PÖH olarak adlandırılır. 2018 yılında en düşük olan PÖH maaşı ise, 4,500 TL’dir. 4500 TL içinde asgari geçim indirimi ve aile yardımı dahil edilmemektedir. Ayrıca özel harekat polisleri 400 ve 500 TL arasında görev tazminatı alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir