POLİSLER ASKERLİK YAPAR MI?

POLİSLER ASKERLİK YAPAR MI?

Polislik ile ilgili bilgi almak isteyen ve bu mesleği seçmeyi düşünen bireylerin merak ettiği konulardan biri olan, hali hazırda görev yapan polis memurlarının askerlikten muaf sayılıp sayılmayacağıdır. Emniyet teşkilatına katılan birçok adayın genel olarak askerlik yapmadan göreve başlamakta ve her asker alımı döneminde birçok polis memuru askere giderek bulundukları bölgede polis açığı oluşturmaktaydı. Bu nedenle 2011 yılında bu konu için gerekli bir düzenleme yapıldı.

Polis olarak görev yapan memurlar, 2011 yılına kadar meslek içerisinde veya mesleğe başlamadan önce askerlik yapmaktaydı. Ancak söz konusu yılda çıkan kanuna göre, bu yıldan itibaren polislerin askerlik yapması durumu, bazı şartlar doğrultusunda kaldırıldı. Bu şartın içeriği ise, 10 yıl boyunca polislik hizmeti veren memurlar, askerlikten muaf tutulmak şartı da bulunmaktadır. Ancak 10 yıllık görev süresi dolmayan, meslekten ihraç edilen veya kendi isteği ile istifa eden polisler askerliğini yapmamış sayılmakta ve hakkında işlem başlatılmaktadır. Ayrıca 10 yıllık bu süre, mesleğe başlangıç tarihinden itibaren dikkate alınır. Geçici süreli görevler, yurt dışı misyon koruma ve yurt dışında eğitim gibi görevlerde, söz konusu 10 yıllık hizmet süresi için de geçerlidir. Ayrıca bu kanun ve maddeleri ile ilgili bilgiler, İçişleri bakanlığınca, Milli savunma bakanlığının web sitesinde yayınlanmıştır. Şartları okuyabilir ve konunun ana özeti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili kanun çıkmadan önce, polis memurları lisans mezunu olarak kısa dönem askerlik yapıyor ve sonrasında tekrar görevine geri dönüyordu. Bu nedenle çıkan kanun sayesinde, polis memurları askerlik konusunda da vatana hizmet ettikleri için kendi görevine devam etmeleri ön görüldü. Ayrıca yine bu kanun sayesinde pek çok polis memuru gelecek planlarını daha rahat bir şekilde yapmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir