POMEM 2018 Başvuru Şartları Ve Yeni Polis Alımı

20 Ocak 2018 tarihinde yayınlanan Resmi Gazetede Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile yeni madde eklenmiştir. Buna göre kanun hükmünde kararname ile önlisans mezunlarına tanınan hak da mevzuata ilave edilmiştir. Bundan sonraki polis alımlarında yüzde yirmiyi aşmayacak oranda önlisans mezunu alıma başvuru yapabilecektir. Bu sayede ülke genelinde binlerce lisans ve önlisans mezunu polis alımlarına başvuruda bulunabilecektir. Bununla birlikte alımların ne zaman yapılacağı adaylar tarafından merak edilmektedir.

Geçmiş dönemlerde yapılan alımların yılın ortalarında ya da ikinci dönemlerde yapıldığı bilinmektedir. Buna göre yeni POMEM alımının 2018 yılının temmuz ayından sonra yapılacağı düşünülmektedir.

POMEM 2018 Başvuru Şartları

POMEM başvuru şartları incelendiğinde ilk koşul Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bunun yanı sıra önlisans, lisans mezunu ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilmiş yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak, lisans mezunu için KPSS P3 puan türünden 60, önlisans mezunları için p93 puan türünden 70 ve daha üzeri puan almış olmak yer almaktadır. Bu puan şartı emniyet teşkilatı personeli şehit ya da vazife malulü eş ve çocukları için değişmektedir. Buna göre lisans mezunları için p3 türünden en az 48, önlisans mezunları için KPSS p93 türünden 56 puan almak gerekmektedir. Ancak bu puan seviyesi emekli teşkilatından emekli olan ya da emniyet teşkilatında çalışanların eş ya da çocukları için geçerli değildir.

2018 POMEM Başvuru Şartları Nelerdir?

POMEM başvuruları için gerekli şartlara bakıldığında boy şartı olarak kadınlarda 162 cm. erkeklerde 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi 18 ile 27 arasında olmak, Sağlık koşulları yönetmeliğinde yer alan şartları sağlamak, kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmak, 1111 sayılı askerlik kanununa göre erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak, arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması olumlu olmak gibi şartlar yer almaktadır. Şartlar sağlandığı takdirde yeni polis alımı için sorunsuz şekilde başvuru yapılabilmektedir. İlanlar için polis akademisi duyurular sayfası sürekli takip edilmelidir.