POMEM Polis Alımı 2017-2018 KPSS Puanı ile Başvuru Yapılabilir mi?

2018 yılında yapılması kararlaştırılan Polis alımları için, hangi yıllardan itibaren puanların geçerli olacağına dair yazımızda gerekli bilgileri sizlerle paylaşacağız. 2018 POMEM alımları yayınlandığnda, 2018 KPSS sınavı yapılmış olursa ve puanların açıklandı görülürse, bu durumda 2017 ve 2018 KPSS puanları ile başvuruların alınacağı görülecektir.

Ancak 2018 KPSS sınavı yapılmaması durumunda veya yapılmış olsa dahi, sonuçların açıklanmamış olması durumunda, 2018 POMEM ilanı yayımlandığında, 2016 ve 2017 KPSS puanı ile başvurular alınacaktır. Örneğin, 2017 yılında yapılan POMEM ilanı yayınlandığında, 2015 ve 2016 KPSS puanları ile alım yapılmıştı.

POMEM Başvuru şartlarına baktığınızda ise önemli olan ayrıntıları görebilirsiniz. Bunlar arasında yer alan önemli detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
  • Lisans derecesinde mezun olmak veya Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul gören, yurtdışındaki yükseköğretim kurumları mezuniyetin olması,
  • ÖSYM tarafından yapılan ve kabul görecek olan KPSS sınavlarından birinden P3 türünde en alt sınırdaki puanı almış olmak,
  • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaş düzeltmelerine yönelik olarak detay ise, düzeltmeden önceki yaşın dikkate alınacak olmasıdır.
  • Sınavın yapıldığı hangi yıl ise,o yılın 31 Aralık tarihi ile 30 yaşından gün alınmamış olması,
  • Kadınların 162 cm, erkeklerin ise 167 cm’den kısa boylu olmaması şartı gerekir ve beden kitle indeksi de 18 ile 27 dahil olmak üzere bu rakamlar arasında olmalıdır.
  • Bunların dışında silah taşımaya engelin olmaması, sağlık şartlarını taşıyor olması, siyasi partilere üye olunmaması, zararlı alışkanlıkların olmaması ve kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmak gerekmektedir.
  • Yapılacak başvurular neticesinde zamanı geldiğinde yapılacak olan güvenlik soruşturmasında, olumlu sonuç almak son derece önemlidir.
  • Arşiv araştırmasında da neticelerin yine lehinize olması gerekecektir. 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesindeki şartların da uygun olması bu konuda önemlidir.  Ayrıca Sağlık yönetmeliği dışında, polis eğitim kurumlarından çıkarılmayan adayların başvuruları kabul edilecektir.

Bu konuda yönetmelikteki ilgili maddeleri inceleyerek, sizler de uygun olup olmadığınızın yanıtını alabilirsiniz. Başvurularınızı ilgili tarihler çerçevesinde, gerekli puanları almış olarak yaptığınızda, sizler de sonuçların açıklanacağı tarihleri beklemeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir