POMEM’DE OKUTULAN DERSLER NELERDİR?

6 Kasım 1937 yılında kurulan Polis Akademisi, kurulduğu tarihte Polis Enstitüsü adı altında bir yıllık meslek içi Yüksek Okul olarak faaliyete başlamıştı, ve POMEM’DE OKUTULAN DERSLER NELERDİR sorunuza yanıt olarak 1940 yılında 2 yıllık eğitime 1962 yılında 3 yıllık eğitime ve son olarak da 1980 yılında 4 yıllık eğitime başlamıştır. 6 Aralık 1984 tarihine gelindiğinde Polis Akademisi 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren Yükseköğretim kurumlarından biri haline gelmiştir. 1991 yılından itibaren Fakülte Yüksekokullar adıyla öğrenci alınmış ve bu kurumda Polis Akademisine bağlanmıştır. Üniversite anlayışıyla eğitim verilmeye geçiş 2001 yılında olmuştur. 2015 yılında Güvenlik Birimleri Fakültesi kapatılmış ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürlüğü kurulmuştur. 2018 yılı itibariyle Polis Akademisine bağlı 35 Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) bulunmaktadır.

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) lisans mezunu polis adayları için kurulmuş olup, polis adayları yetiştirilmektedir.  Eğitim süreleri en az 6 aydır ve eğitimlerde ve sınavlarda başarılı olarak mezun olanlar polis adayı olarak göreve başlarlar.

Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nde Okutulan Dersler

En az 6 ay olan eğitim süresi boyunca polis adaylarına polis mesleğinin gerektirdiği tüm bilgiler verilmeye çalışılmakta ve eğitimler titizlikle yürütülmektedir. Eğitim süresi bazen 6 ay bazen de 9 ay olabilmektedir. Dersler hem teorik hem de uygulamalıdır. Polislerin mezun olduklarında tüm becerilerini geliştirmiş olmaları istenmektedir. Savunma taktikleri öğrendikleri gibi hukuk mevzuatı açısından da eğitim almaktadırlar. Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde okutulan dersler hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıda ki tabloda bulabilirsiniz:

Okutulan Dersler
DERS ADI Ders Saati
1 Poliste Uygulamalı Durum Eğitimi 140
2 Temel Hukuk 47
3 Polis Hukuku 43
4 Disiplin Hukuku 12
5 Silah ve Atış Bilgisi I 50
6 Silah ve Atış Bilgisi II 53
7 Polis Savunma Taktikleri I 50
8 Polis Savunma Taktikleri II 53
9 Seri Klavye Kullanımı 28
10 Resmi Yazışma Kuralları 56
11 Güvenli Ekip Sürücülüğü ve Araç Kullanımı I 56
12 Güvenli Ekip Sürücülüğü ve Araç Kullanımı II 28
13 Toplumsal Olaylara Müdahale 28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir