SEFERBERLİK GÖREV EMRİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Seferberlik Görev Emri Nedir?

Seferberlik ve askeri planlamalar sonucu daha önce askerliğini yapan ve tezkeresini alan vatandaşların bir süre sonra doğan askeri ihtiyacı karşılamak amacıyla tekrardan askere alınmasına Seferberlik Görev Emri denilir. Böyle bir durum oluşması halinde sefer görev emri ile askere alınan vatandaşların hangi birliklere katılacağına Milli Savunma Bakanlığı karar veriyor.

Seferberlik Görev Emri Nereden Öğrenilebilir?

İnternet üzerinde seferberlik görev emri sorgulayabilmeniz için ilk önce e-devlet şifreniz olması gerekiyor. E-devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ardından almış olduğunuz şifre ile www.turkiye.gov.tr internet adresine girerek Milli Savunma Bakanlığına ayrılan bölümün altında bulunan “Personel Sefer Görev Emri Sorgulama” kısmından seferberlik görev emriniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Seferberlik görev emrini direk olarak sorgulayabileceğiniz adres şu şekilde: https://www.turkiye.gov.tr/personel-sefer-gorev-emri-sorgulama

Bu yöntem haricinde en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına bizzat müracaat ederek seferberlik görev emriniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hasta Bir Vatandaşın Seferberlik Görev Emri Devam Eder mi?

Hasta olan vatandaş Askerlik Şubesi başkanlığına başvurarak hastalığını beyan etmesi halinde, Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili Sağlık Kurullarına sevk edilir. Sağlık Kurullarınca yapılan muayene sonucunda “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir” ya da “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz”  raporu verilmesi halinde Seferberlik Görev Emri iptal edilecektir.

Seferberlik Görev Emri Nasıl Tebliğ Edilir?

Seferberlik görev emri direk şahsın kendisine imza karşılığı tebliğ edilmektedir.

Seferberlik Görev Emrini Erteletmek Mümkün müdür?

Seferberlik ve savaş planlamasında görev verilen özel kurum ve kuruluşların kritik pozisyonlarında görev alan kişilerin seferberlik görev emri seferberliğin ilanından sonraki iki ayda ertelenebilmektedir. Bu ertelemenin yapılabilmesi için söz konusu kurumun bizzat başvurarak kişinin seferberlik döneminde kritik pozisyonları icra edeceğinden ayrılmasının uygun olmadığını bildirmesi ve bunu bakanlığa teklif etmesi gerekmektedir.

Sefer görev emrinde yaş sınırı nedir?

Seferberlik Görev Emri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları gözetilerek genç personelden başlamak suretiyle seferberlik mevzuatı gereğince yasal yedeklik yaş sınırı olan 41 yaşını aşmamış yedek personele verilebilmektedir. Talep üzerine görevlendirme yapılamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir