SÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ER NEDİR? ÖZLÜK HAKLARI NELER?

Sözleşmeli erbaş ve er belli bir ücret karşılığında normal erlerin yaptıkları işleri yapan asker kişidir. Son yıllarda yükümlülüğünü yerine getiren askerler operasyonlarda kullanılmamaktadır. Bunun yerine operasyonlarda sözleşmeli erbaş ve erler görev almaktadır. 5510 sayılı kanun kapsamında sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası kapsamında bulunan sözleşmeli erbaş ve erler, azami olarak 7 yıl görev yapabilmektedirler. Bu sürenin sonunda arzu ederlerse uzman çavuş, astsubay ya da sivil memur olabilirler.

Sözleşmeli Erbaş ve Erlerin Özlük Hakları Nelerdir?

  • Üniforma olarak yükümlü erbaş ve erlerle aynı kıyafetleri giymektedirler. Farklı olarak herhangi bir amblem veya işaret bulunmamaktadır.
  • Sözleşmeli erbaş ve erlere, kimlik kartı verilmektedir. Bu kartlar vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin kullandığıyla aynıdır.
  • Görev aldıkları kadronun silahını kullanırlar.
  • Sabah, öğle ve akşam yemekleri devlet tarafından karşılanır ve kışlada kalmalarından dolayı yatak ve yemek ücreti ödemezler. Vatani görevlerini yapmakta olan erbaş ve erlerle aynı şartlar altındadırlar.
  • Uzman erbaşlığa veya astsubaylığa geçiş yapabilirler. Bunun için ilk olarak ilk 3 yıllık sözleşmelerinin bitmiş olması gerekir. Sözleşmeli çavuş olarak görev yapanlar uzman erbaşlığa geçerlerse uzman çavuş olarak görev yaparlar.
  • Hizmette 7 yılını dolduran sözleşmeli erbaş ve erler nitelik belgesi olumlu olmak kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarında ki boş kadrolara atanabilirler. Bu işlemleri de Milli Savunma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yürütmektedir.
  • Ön sözleşme imzalamış ve eğitim merkezinde bulunan sözleşmeli erbaş ve erlerin izin hakları yoktur. Ancak haklı mazeretleri halinde tugay ve eşiti komutanlıklar tarafından izin verilebilir.
  • Barış döneminde 30 günlük yıllık izinleri bulunan sözleşmeli erbaş ve erler, buna ek olarak mazeret izni de kullanabilmektedirler. Bu izinler 15 gün süreyi aşamaz. Ayrıca anne, baba, eş, çocuk ve kardeşlerinden birinin ölmesi ve ya eşinin doğum yapması halinde 10 gün mazeret izni alabilir. Olağanüstü durumlarda da 30 güne kadar mazeret izni verilebilmekte olup, bu izinler yıllık izinden düşülmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir