Suriye İdlib’de Patlama: 23 Ölü

Bildiğiniz üzere Suriye’de iç savaş 15 Mart 2011 tarihinde Dera şehrinde başlamıştır. İkinci patlama ise 1 yıl sonra Şebbiya’da meydana gelen patlamalar sonucu 108 kişi kadın ve çocuk hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 400.000 kişi hayatını kaybederken 7 milyona yakın nüfus ise evlerini terk etmek zorunda kaldı. Büyük bir çoğunluğu Türkiye’ye yerleşen Suriyeliler ayrıca birçoğu da Türkiye vatandaşı oldu. Geri kalanlar ise imkânları olanlar Avrupa’ya yerleştiler. Bugün ki haber ise İdlib şehrinde yer alan isyancılar hakkındadır.

Suriye’nin kuzeybatısındaki isyancı kenti olan İdlib’de meydana gelen büyük patlamayla en az 23 kişinin öldüğü bildirildi. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, patlamanın küçük isyancı bir hizip karargâhına çarptığını söyledi. Ölenlerin yedisinin sivil olduğuna inanılıyor.

Şehrin Thalatheen bölgesinde patlamanın sebebinin belirsizliği hala devam ederken bazı raporlar bunun bir araba bombası olduğunu öne sürmektedir. Bazıları ise bunun bir drone saldırısı olduğunu da söylemektedir.

Suriye’nin iç savaşını bir uydu aracılığıyla izleyen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kurtarma ekiplerinin ölüleri kurtarmak için çalıştığını ve hasarlı bina ve yakınlarda ki evlerden de yaralılar olduğunu söyledi. Birkaç kişi için ise açıklanamayacak durumda olduğunu belirttiler.

Asi hizip, yüzlerce Asyalı savaşçıyı içeren Ajnad El Kaqaz topluluğu olarak seçildi. Eski bir El-Kaide üyesi olan Fateh El-Sham Cephesi’nin yanında geçen yıl başlatılan Suriye ordusu, saldırısını püskürtmek için her gün savaşıyor.

İdlib şehri, Türkiye sınırında yer alan, Esad’a karşı çıkan güçlerin son önemli kalelerinden bir tanesidir. Suriyeli ordu, tam muhalefet kontrolü altında ki tek şehrini de 2015 yılında isyancılara kaybetti. Suriye ordusu ve müttefikleri, İdlib ve komşu Hama eyaletini geri almaya söz verdiler.

Suriyeli ordu, Şam ve Suriye’nin ikinci şehri olan Halep arasındaki önemli bir yolu almak için baskı yapmaktadır. Idlib şehri de son haftalarda en şiddetli çatışmalar gören şehirlerden birisi haline gelerek 23 isyancı Suriyeliyi durdurabildiler. Bunun üzerine ordu komutanı daha çok destek alacaklarını ve Suriye üzerinde ki hainleri temizleyecek ve evlerimizi geri alacağız sözünü tekrar dile getirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir