Askerlik Dönemleri

UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Türk Silahlı Kuvvetleri her geçen gün gücüne güç katmakta ve gelişmeye devam etmektedir. Son dönemdeki en önemli hedefi profesyonel ordu yapısına geçmektir. Bu yönde atılan adımlar ile orduda ki uzman çavuş sayısı sürekli artış göstermektedir.  Uzman çavuş alımına paralel olarak profesyonel eğitim alan uzman çavuşlar sahada daha çok görev almaktadır.

Uzman Çavuşlar Ne kadar Maaş Almaktadır?

Ordumuzun bel kemiğini oluşturan uzman çavuşlar ne kadar maaş almaktadır? Uzman çavuşların 2018 yılı maaşlarını sizin için araştırdık.

2018 yılı itibariyle en düşük uzman çavuş maaşı 3100 TL’dir. Uzman çavuşlar maaşları çalıştıkları bölgeye,  niteliklerine, çalıştıkları görev süresine, eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri 5 ayrı garnizon şeklinde sınıflanmış olup, doğuda çalışan bir uzman çavuş çalıştığı garnizonun durumuna göre 500 ile 1000 TL arası doğu tazminatı alabilmektedir. Aynı zamanda uzman çavuş komando olarak görev yapıyorsa 5700 TL’ye kadar maaş alması mümkündür. Doğuda görev yapan uzman çavuşların maaşları 4500 TL ile 5700 TL arasında değişmektedir.

Uzman çavuşlar 2018 yılı itibariyle eş ve çocuk yardımı olarak aşağıda ki miktarları almaktadırlar:

  • Çalışmayan eş için; 262,09 TL
  • Emekli eş için; 30,44 TL
  • 6 yaşından küçük çocuk için 77,11 TL
  • 6 yaşından büyük çocuk için 49,97 TL

Uzman Çavuşların Diğer Tazminatları

Kıbrıs Ada Tazminatı: Kıbrıs’ta görev yapan uzman çavuşlar, maaşlarına ek olarak 2018 yılı için ortalama 800 TL Kıbrıs Ada Tazminatı alırlar.

Paraşütçü Tazminatı: Paraşüt atlayış görevi icra eden ve özel kuvvetlerde paraşütçü vasfıyla görev yapan uzman çavuşlar paraşütçü atlayış tazminatı alırlar.

Hudut Tazminatı: Bir uzman çavuş sınır bölgesinde görev yapıyorsa hudut tazminatı almaya hak kazanır.

Tankçı Tazminatı: Tank hizmetlerinde çalışan uzman çavuşlar, çalıştıkları süre boyunca maaşlarının yüzde 15’i kadar ek tazminat alırlar.

Dalgıç Tazminatı: Denizaltı hizmetinde çalışan veya dalış görevinde bulunan uzman çavuşlar bu süreler boyunca maaşlarının yüzde 25’i kadar ek tazminat alırlar.

Uçuş Tazminatı: Uçuş görevinde bulunan uzman çavuşlar uçuş saatleri baz alınarak hesaplanan uçuş tazminatından yararlanırlar.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Tazminatları: Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan uzman çavuşlar her ay, bot ve gemi gibi yüzen kıt’alarda görev yapıyorlarsa 450 TL, diğer birimlerde görev yapıyorlarsa 350 TL tazminat alırlar.

Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Sitede yer alan polis haberleri, polis maaşları, polis alımları, güncel polis haberi, askeri bilgiler, astsubay, erbaş gibi görevler de yapılacak konular, gereken evlatlar, polislik alımları ve mesleklerin maaşları hakkında bilgiler verilerek ziyaretçilerimizin merakını gidermek istemekteyiz. Polislik yada askerlik gibi mesleklerde bağlantınız bulunuyorsa konuların altından yorumda bulunarak tüm halkımızın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Polishaberi.net olarak gündemde ki konuları da paylaşarak gündemden geri kalmamanızı sağlamaktayız.